Ξάνθη – ΑΕΚ: Ισοπαλία (0-0) με… άρωμα Super League (photos)

Χωρίς τέρματα έληξε το φιλικό τεστ των Ακριτών με την Ένωση, με τη φανέλα της οποίας έκανε το ντεμπούτο του ο νεοαποκτηθείς Μπαρμπόσα

Παρά τις εκατέρωθεν προσπάθειες, κυρίως στο δεύτερο 45λεπτο, Ξάνθη και ΑΕΚ έμειναν στο 0-0 στο γήπεδο των Πηγαδίων στο δεύτερο φιλικό των Ακριτών και στο πρώτο «τεστ» της Ένωσης στο πλαίσιο της προετοιμασίας των δυο ομάδων.

Με τον κόσμο να έχει δώσει δυναμικό «παρών» στις εξέδρες και τους φίλους της ΑΕΚ να γεμίζουν σχεδόν το πέταλο, Ακρίτες και «κιτρινόμαυροι» έδωσαν… άρωμα Super League στο φιλικό. Με τους παίκτες εμφανώς επηρεασμένους από τις συνεχείς προπονήσεις και το βεβαρημένο πρόγραμμα της προετοιμασίας, άργησε να βρει ρυθμό το ματς καθώς μέχρι περίπου το 20’ οι δυο ομάδες έψαχναν τα… πατήματά τους.

Στη συνέχεια η ΑΕΚ, με τους Πλατέλλα και Μάνταλο να ξεχωρίζουν ανέλαβε την κατοχή της μπάλας με την Ξάνθη να δίνει χώρο στους φιλοξενούμενους αναζητώντας την ευκαιρία να «χτυπήσει» στις αντεπιθέσεις. Μάλιστα οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που δημιούργησαν την πρώτη αξιόλογη στιγμή στο 32’ με τον Βασιλακάκη, ενώ η Ένωση «απάντησε» με τον Ρόβα στο 41’.

Στην επανάληψη, ο Δέλλας άλλαξε όλη την ενδεκάδα με τον Τσιώλη στον αντίποδα να κάνει 6 αλλαγές. Ωστόσο, ο ρυθμός του αγώνα στην επανάληψη παρά την αλλαγή «προσώπου» στις δυο ομάδες ήταν καλύτερος και το ματς έγινε πιο «ανοικτό». Ο «Δικέφαλος» ήταν αυτός που έφτασε πρώτος με αξιώσεις στην αντίπαλη εστία στο 55’ με τον Κυριακίδη να αποκρούει το πλασέ του Τσεβά, ενώ ο Παπαστεριανός απάντησε στο 59’ στέλνοντας την μπάλα ψηλά άουτ.

Με τους Τσεβά, Ντακόλ και Ζόριτς να ξεχωρίζουν από την ΑΕΚ και τους Κάλβο, Παπαστεριανό και Λουσέρο να έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο στην Ξάνθη το ματς είχε μεν ρυθμό αλλά έλειπαν οι καλές στιγμές μπροστά από τις δυο εστίες. Αυτό που αξίζει πάντως να επισημανθεί είναι πως στο 67’ ο Δέλλας αποφάσισε να περάσει στο ματς και τον νεοαποκτηθέντα Μπαρμπόσα, που γνώρισε την αποθέωση από τους φιλάθλους της Ένωσης και μάλιστα βρέθηκε μια «ανάσα» από το γκολ όταν στο 87’ το σουτ που επιχείρησε πέρασε μόλις άουτ.

Έτσι, το 0-0 έμεινε ως το τέλος, με την Ξάνθη να περνάει σταδιακά στο τελευταίο μέρος της προετοιμασίας της και την ΑΕΚ να ετοιμάζεται για το Πήλιο για το βασικό στάδιο στο «χτίσιμο» της ομάδας για τη νέα σεζόν.

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης:

{livechat}1265702{/livechat}

Άρσεναλ: Ανανέωσε για ένα χρόνο ο Ζορζίνιο
ΠΑΟΚ: Αμφίβολος ο Ντεσπόντοφ για το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό
Παναθηναϊκός AKTOR: Με το σώμα στο ΟΑΚΑ και το μυαλό στο Βερολίνο, 90-82 τον Προμηθέα
Το ανακοίνωσε ο Εμπαπέ: Φεύγει απ' την Παρί Σεν Ζερμέν!