Πανθρακικός: Ντεμπούτο στα φιλικά με νίκη

Οι παίκτες του Άκη Μάντζιου στο πρώτο τους «τεστ» κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας επικράτησαν με 1-0 της Χαποέλ Ρανανά

Την ευκαιρία να δει για πρώτη φορά τους παίκτες του σε συνθήκες αγώνα είχε την Πέμπτη (24/7) ο Άκης Μάντζιος στο φιλικό του Πανθρακικού απέναντι στη Χάποελ Ρανανά. Οι Θρακιώτες ύστερα από 3 εβδομάδες προετοιμασίας έδωσαν το πρώτο τους φιλικό «τεστ» στην Πολωνία επικρατώντας των Ισραηλινών με 1-0.

Στο πρώτο ημίχρονο οι ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν μπροστά από τις δυο εστίες ήταν ελάχιστες καθώς οι παίχτες των ομάδων προσπαθούσαν να βρούν ρυθμό. Από πλευρας Πανθρακικού ο Ντενίζ Μπαϊκαρά ήταν αυτός που είχε την καλύτερη ευκαιρία λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου με την κεφαλιά του να περνάει άουτ. Οι Ισραηλινοί είχαν την δική τους καλή στιγμή στο ημίωρο με τον Μαμαντού να βγαίνει απέναντι στον Αθανασιάδη αλλά ο τελευταίος με δύσκολη επέμβαση διατήρησε την εστία του ανέπαφη.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Άκη Μάντζιου είχε την κατοχή της μπάλας και στο 80' ο Λίτσκας ήταν αυτός που σημείωσε το μοναδικό τέρμα του αγώνα όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Γκιγιέρμο Πέρες, πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι και με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η σύνθεση του Πανθρακικού: Αθανασιάδης, Παπαγεωργίου, Σαμπάτ, Εμπόου, Σερφά, Τσουμάνης, Μεχία, Μπαικαρά, Τριανταφυλλάκος, Τζάνης και Ντιγκινί.
Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν οι Πασχαλάκης, Λαδάκης, Καθάριος, Κάσες, Χρήστου, Πέρες, Λίτσκας και Χασομέρης.

Τέλος, μετά τη λήξη του αγώνα προέβη σε δηλώσεις ο Μάντζιος, επισημαίνοντας: «Είναι το πρώτα μας φιλικό παιχνίδι μετά από περίπου 20 μέρες προετοιμασίας. Έμεινα ικανοποιημένος από τα τακτικά κομμάτια αλλά και από τα τρεξίματα που είχαμε σαν ομάδα και θα δουλέψουμε ώστε να βελτιωθούμε ακόμη περισσότερο. Καθημερινά όλοι μας δίνουμε τον καλύτερο εαυτό μας ώστε να είμαστε έτοιμοι στην έναρξη του πρωταθλήματος».

Ολυμπιακός, Μεντιλίμπαρ: «Εδώ που έχουμε φτάσει θέλουμε τον τελικό» (vid)
Ολυμπιακός: Η πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League φέρνει αναβολή στη Super League
Conference League, Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός: Οι τρεις μεγάλες επεμβάσεις του Τζολάκη στα πέναλτι
Ολυμπιακός, Βαγγέλης Μαρινάκης: «Μας αρέσει ο ανήφορος - Συνεχίζουμε να ονειρευόμαστε»