Αστεράτη… ανατροπή για ΠΑΟΚ, 2-1 τον Ατρόμητο! (video)

Ο Ατρόμητος βρέθηκε μία… ανάσα από την πρώτη του νίκη και να… πετάξει ουσιαστικά εκτός «μάχης» τον ΠΑΟΚ, όμως, ο «Δικέφαλος» με το… γνωστό τρόπο, ήτοι με ανατροπή, πήρε το «τρίποντο» και έμεινε… ζωντανός για το Champions League.

Η ομάδα του Γιώργου Γεωργιάδη είδε τον… χάρο με τα μάτια της, έπειτα από το γκολ του Ταυλαρίδη (38’) αλλά με… ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο και δράστες τους Σαλπιγγίδη (74’) και Αθανασιάδη (78’) έκανε την ανατροπή και πήρε το «τρίποντο», μια και στις καθυστερήσεις ο Παπαδόπουλος είδε τον Γλύκο να μπλοκάρει το πέναλτι που εκτέλεσε ο Έλληνας επιθετικός.

Έτσι, ο ΠΑΟΚ έφτασε τους 7 βαθμούς στην ειδική βαθμολογία των play offs και βρίσκεται τρεις πίσω από τον Παναθηναϊκό και διατήρησε τις ελπίδες για τα προκριματικά του Champions League, μια και απομένουν δύο αγωνιστικές και την τελευταία υποδέχεται τους «πράσινους» στην Τούμπα.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Ατρόμητος ήταν αυτός που μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και μόλις στο πρώτο λεπτό έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν η κεφαλιά του Παπαδόπουλου χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Γλύκου. Τα πλάνα του Γιώργου Γεωργιάδη στον «Δικέφαλο» άλλαξαν άμεσα, καθώς στο 5’ ο Βίτορ έδωσε τη θέση του στον Κατσουράνη, αποχωρώντας με πρόβλημα από τον αγωνιστικό χώρο σε μία «μάχη» του με τον Παπαδόπουλο.

Μετά την αρχική δυναμική εκκίνηση των «κυανόλευκων», ο «Δικέφαλος» αντέδρασε, απείλησε στο 16’ με τον Στοχ, αλλά ο Σηφάκης μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια. Στα επόμενα λεπτά, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά. Ο Ατρόμητος είχε τον έλεγχο, αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει άμεσα την εστία του Γλύκου. Ωστόσο, στο 38’ βρήκε την… Αχίλλειο πτέρνα της «ασπρόμαυρης» άμυνας από στημένη φάση, καθώς ο Ταυλαρίδης με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, έκανε το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά και αναζήτησε την ισοφάριση. Ο Αθανασιάδης στο 60’ έχασε μεγάλη ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσια, όταν έκανε το πλασέ, προλαβαίνοντας την έξοδο του Σηφάκη, αλλά ο Λαζαρίδης πάνω στην γραμμή έδιωξε σε κόρνερ, ενώ στο 72’ ο τερματοφύλακας της ομάδας του Περιστερίου έδιωξε σε κόρνερ προ του Στοχ.

Όμως δύο λεπτά αργότερα, η υπεροχή του «Δικέφαλου» καρποφόρησε. Ο Λίνο έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ουδείς στην άμυνα των γηπεδούχων έδιωξε και στο δεύτερο δοκάρι ο Σαλπιγγίδης με κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσια. Μάλιστα, στο 78’ ο Αθανασιάδης ολοκλήρωσε την ανατροπή για τους Θεσσαλονικείς, μια και στο πρώτο δοκάρι εκμεταλλεύτηκε την νέα σέντρα του Λίνο από τα αριστερά.

Στα τελευταία λεπτά, ο Ατρόμητος πίεσε για την ισοφάριση. Στο 85’ ο Γιαννούλης σκόραρε, όμως, σωστά ακυρώθηκε, μια και στην εκκίνηση χρησιμοποίησε το χέρι του. Η φάση που έκρινε τον αγώνα, έγινε στις καθυστερήσεις, μια και ο Στυλιάρας έδειξε πέναλτι για μαρκάρισμα του Κουλούρη στον Λαζαρίδη, αλλά ο Παπαδόπουλος δεν κατάφερε να νικήσει τον Γλύκο από τα 11… βήματα!