ΠΑΟΚ: Η ανατροπή στον ημιτελικό του 1985 και η νίκη του 1978

Η ιστοσελίδα του ΠΑΟΚ συνεχίζει τις αναμνήσεις από τις μεγάλες πορείες της ομάδας στο Κύπελλο και θυμάται την ανατροπή στον ημιτελικό του 1985 και τη νίκη του 1978.

Αναλυτικά:

Η ήττα του ΠΑΟΚ με 2-0 στον ημιτελικό του Ολυμπιακού σταδίου από τον Παναθηναϊκό στις 22 Μαΐου 1985 έκανε τους περισσότερους, με πρώτες-πρώτες τις εφημερίδες της εποχής, να θεωρούν πως το ζευγάρι του τελικού είχε βγει από τα πρώτα ματς. Η νίκη της Λάρισας στην Λιβαδειά με 2-0 και η επικράτηση των “πρασίνων” τους έκαναν να πιστεύουν πως οι ρεβάνς ήταν τυπικές υποθέσεις και μάλιστα υπήρχαν τα σενάρια που έκαναν χαρούμενους τον Ολυμπιακό και την ΑΕΚ, αφού θα έπαιρναν ευρωπαϊκά εισιτήρια μέσω του πρωταθλήματος, καθώς ο ΠΑΟΚ είχε διαφορά τριών βαθμών στο πρωτάθλημα από τον Παναθηναϊκό δύο αγωνιστικές πριν το τέλος και ήταν ήδη αγκαλιά με τον τίτλο του πρωταθλητή.

Η ρεβάνς της Τούμπας είχε ιδιαίτερη σημασία για τον ΠΑΟΚ που διεκδικούσε το πρώτο νταμπλ της ιστορίας του και φυσικά το 2-0 της Αθήνας δεν έμοιαζε μη αναστρέψιμο. Η ρεβάνς ήταν στις 5 Ιουνίου 1985 και ακόμη και οι ποδοσφαιριστές του Παναθηναϊκού παραδέχονταν με δηλώσεις τους ότι “δεν αρκεί το 2-0, χρειάζεται να σημειώσουμε γκολ για να πάρουμε την πρόκριση”. Αυτό όχι απλώς δεν έγινε, αλλά η νίκη του ΠΑΟΚ ήταν συντριπτική. Ο Δικέφαλος ξεπέρασε το μούδιασμα στα πρώτα 15 λεπτά και με εκπληκτική απόδοση στη συνέχεια κατάφερε να ανατρέψει με εκκωφαντικό τρόπο το σκορ του πρώτου αγώνα. Μάλιστα ο ΠΑΟΚ είχε ισοφαρίσει το 2-0 του πρώτου αγώνα από το ημίχρονο χάρη στα γκολ του Σίγγα με κεφαλιά (38′) και του Κωστίκου (45′) με ανάποδο ψαλίδι.

Ο Γιώργος Κωστίκος μεταφέρθηκε άμεσα στο νοσοκομείο και έγινε αλλαγή στο ημίχρονο, αφού χτύπησε καθώς έπεφτε. Ο Αλεξανδρίδης στο 62ο λεπτό έγραψε το 3-0 μετά από ωραία πάσα του Σίγγα στην περιοχή και ασίστ του Δημόπουλου που έδωσε την μπάλα για να σιγουρέψει το γκολ. Στο 80ο λεπτό ο Καρασαββίδης έγραψε το τελικό 4-0 και η έκταση του σκορ έκανε τον προπονητή του Παναθηναϊκού Γιάτσεκ Γκμοχ να πει με αρκετή δόση υπερβολής. «Δεν πετύχαμε πέντε γκολ στην Αθήνα για να μπορέσουμε να προκριθούμε εδώ, η ήττα μας ήταν πέρα για πέρα δίκαιη».

Σαν Σήμερα: Θρίαμβος στο Κύπελλο και νίκη (1-0) επί του Ολυμπιακού

Σαν σήμερα, 16 Απριλίου, πάντως ο ΠΑΟΚ έχει ξαναπαίξει σε αγώνα Κυπέλλου το 1969, όταν διέλυσε τον Μέγα Αλέξανδρο με 6-0 μπροστά σε 3.000 φίλους του Δικεφάλου. Τα γκολ σημείωσαν οι Κούδας (2), Παρίδης, Σαράφης (2) και Φουντουκίδης.

Επίσης, σαν σήμερα το 1978 ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε τον Ολυμπιακό στο γήπεδο της Τούμπας και πανηγύρισε τη νίκη με 1-0 χάρη σε γκολ του Νέτο Γκουερίνο (16′) κάνοντας ένα μεγάλο βήμα για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης του πρωταθλήματος που θα του εξασφάλιζε το ευρωπαϊκό εισιτήριο, ανεξάρτητα από το τι θα γινόταν στον θεσμό του Κυπέλλου εκείνης της χρονιάς, όπου ο Δικέφαλος απέκλεισε στα ημιτελικά τον Αρη νικώντας εκτός έδρας με 1-0, αλλά στον τελικό ηττήθηκε 2-0 από την ΑΕΚ.

Ο ΠΑΟΚ αγωνίστηκε σε εκείνη την αναμέτρηση εναντίον του Ολυμπιακού με τους Φορτούλα, Γούναρη, Αποστολίδη, Ιωσηφίδη, Πέλλιο, Αναστασιάδη (75′ Κερμανίδη), Ορφανό (81′ Φουντουκίδη), Σαράφη, Κούδα, Γκουερίν

Σούπερ προσφορά* από το Pamestoixima.gr για τη σημερινή μάχη του Παναθηναϊκού στη Euroleague
Γιάννης Αντετοκούνμπο: Παντρεύεται στην Ελλάδα το καλοκαίρι - Πού θα γίνει ο γάμος (vid)
Ολυμπιακός - Άστον Βίλα: Με 1.600 φιλάθλους οι Άγγλοι στο «Γ. Καραϊκάκης»
Ο Γουόρνικ δικαιώνει Παναθηναϊκό και Αταμάν για τα σοβαρά διαιτητικά λάθη στο Game1 με τη Μακάμπι