Εργοτέλης: Δεν χαρίστηκε στον πρώην, 1-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα

Ο Εργοτέλης θα παίζει και του χρόνου στη Σούπερ Λίγκα καθώς με τη νίκη του με 1-0 επί του ΠΑΣ Γιάννινα πανηγύρισε και μαθηματικά την παραμονή του στη μεγάλη κατηγορία. Το μοναδικό γκολ του αγώνα σημείωσε ο Άγγελος Χαντί με πέναλτι στο 71'

Ο Εργοτέλης αντιμετώπισε την ομάδα του Γιάννη Πετράκη ο οποίος είχε ξεκινήσει τη σεζόν στον πάγκο των Κρητικών. Τελικά οι γηπεδούχοι κατόρθωσαν να λυγίσουν τους αντιπάλους τους, να τους αφήσουν στους 37 βαθμούς και με το άγχος ότι δεν έχουν «κλειδώσει» ακόμα την παραμονή και μαθηματικά.

Από την άλλη η ομάδα της Κρήτης έφτασε τους 41 πόντους, σώθηκε και μαθηματικά, ενώ πλέον ισοβαθμεί στην έκτη θέση με ΟΦΗ και Πανθρακικό!

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο σε όλο το παιχνίδι, αν και στο 24' κινδύνευσαν να βρεθούν πίσω στο σκορ, αλλά ο Αθανασίου απέκρουσε το κοντινό σουτ του Ίλιτς.

Στο 67' ο Μαρίνος Ουζουνίδης είχε την έμπνευση να βάλει στο γήπεδο τον Φράντισεκ Κούμπικ. Ο Σλοβάκος άσος τρία λεπτά αργότερα ανατράπηκε εντός περιοχής από τον Τζημόπουλο. Μάλιστα ο ποδοσφαιριστής του ΠΑΣ Γιάννινα είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα κι αποβλήθηκε.

Ο Χαντί ανέλαβε την εκτέλεση και νικώντας τον Βελλίδη πέτυχε το μοναδικό τέρμα της συνάντησης.

Στα τελευταία είκοσι λεπτά δεν άλλαξε κάτι, με τους γηπεδούχους να ανανεώνουν τη συμμετοχή τους στη Σούπερ Λίγκα και για την επόμενη σεζόν, ενώ οι φιλοξενούμενοι θα πρέπει να περιμένουν τα δύο επόμενα παιχνίδια για να «σφραγίσουν» την παραμονή τους στην κατηγορία.