Νίκη «ανάσα» (3-2) για Βέροια, φωνές για Ξάνθη! (video)

Πολύ σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στη Σούπερ Λίγκα πανηγύρισε η Βέροια, επικρατώντας 3-2 της Skoda Ξάνθης στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής

Η «Βασίλισσα του Βορρά» δεν είχε στη σύνθεσή της τον κορυφαίο επιθετικό της και δεύτερο σκόρερ του πρωταθλήματος, Μπεν, ωστόσο κατόρθωσε να βρει τον δρόμο για τα αντίπαλα δίχτυα σε τρεις περιπτώσεις και να προσθέσει τρεις ακόμα πόντους στο... σακούλι της, φτάνοντας τους 31, όσους έχει και ο Λεβαδειακός.

Στον αντίποδα οι Ακρίτες προσπάθησαν για το καλύτερο δυνατό, αλλά έμειναν με δέκα ποδοσφαιριστές στο 42', γεγονός που δυσκόλεψε πάρα πολύ την προσπάθεια των παικτών του Νίκου Κεχαγιά και τελικά οδήγηθηκαν στην ήττα που τους αφήνει στους 35 βαθμούς και θέλουν βαθμούς στις προσεχείς τρεις αγωνιστικές για να μην μπλέξουν σε περιπέτειες.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά τον αγώνα κι ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 5ο λεπτό όταν ο Μπράνκο Όστοϊτς νίκησε τον Δημήτρη Κυριακίδη. Στο 33' η Ξάνθη κατόρθωσε να φέρει το ματς στα ίσα. Ο Θοδωρής Βασιλακάκης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά δεν μπόρεσε να χαρεί πολύ. Αιτία; Η αποβολή του εννιά λεπτά αργότερα, όταν ο διαιτητής Σπάθας του έδειξε με χαρακτηριστική ευκολία τη δεύτερη κίτρινη κάρτα, προκαλώντας την αντίδραση και της ΠΑΕ Skoda Ξάνθη που έβγαλε ανακοίνωση.

Με το αριθμητικό πλεονέκτημα να παίζει σημαντικό ρόλο η ομάδα του Ράτκο Ντόστανιτς μπήκε φουριόζα στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 58' ένα υπέροχο γκολ του Κενάν Μπαργκάν έβαλε μπροστά τη Βέροια και στο 70' ο Παυλίδης πλάσαρε τον Κυριακίδη για να «κλειδώσει» το τρίποντο.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Όστοϊτς δέχτηκε επίτηδες την κόκκινη κάρτα για να χάσει ένα παιχνίδι αντί για δύο -είχε συμπληρώσει επτά κίτρινες κάρτες-, ενώ το ίδιο έκανε και ο Δημήτρης Αμαραντίδης αμέσως μετά τη λήξη του αγώνα. Ενδιάμεσα, στο 94' ο Στέλιος Νάκας είχε μειώσει για την Ξάνθη γράφοντας το τελικό αποτέλεσμα.