Βήμα... παραμονής ο Λεβαδειακός, 2-0 την Βέροια (video)

Ακόμα πιο κοντά στην παραμονή του στην Super League βρίσκεται ο Λεβαδειακός μετά τη νίκη του 2-0 επί της Βέροιας, στην Βοιωτία.

Οι «πράσινοι» ξέφυγαν οκτώ βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού και όπως όλα δείχνουν δεν θα... αντιμετωπίσουν πρόβλημα στις τελευταίες αναμετρήσεις του πρωταθλήματος, ενώ αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι της Ημαθίας δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν τις ήττες Άρη και Πλατανιά και παραμένουν στην προτελευταία θέση του πίνακα.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Η «Βασίλισσα» ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά και προσπάθησε να πετύχει ένα γρήγορο γκολ, ωστόσο, στο 23’ το σουτ του Γκονσάλβες πέρασε άουτ, ενώ τρία λεπτά αργότερα, η εκτέλεση φάουλ του ίδιου παίκτη, κόντραρε στον Πετράτσι και κατέληξε κόρνερ, στην καλύτερη στιγμή των φιλοξενούμενων στο πρώτο μέρος.

Το δεύτερο ημίχρονο άνηκε στους γηπεδούχους, οι οποίοι στο 48’ απείλησαν με τον Βαρέλα από πλάγια θέση, αλλά το σουτ που έκανε πέρασε άουτ. Η υπεροχή των «πράσινων» έφερε… καρπούς στο 56’ με τον Κονέ, ο οποίος εκτέλεσε το φάουλ, ο Καντιμοίρης έκανε λάθος εκτίμηση και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα.

Στην συνέχεια, η Βέροια προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά στο 63’ ο Στρατηλάτης μπλόκαρε το σουτ του Παυλίδη μέσα από την περιοχή, ενώ στο 75’ οι «κυανέρυθροι» έμειναν με παίκτη λιγότερο, καθώς ο Μπεν αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Στα τελευταία λεπτά, οι φιλοξενούμενοι αναζήτησαν την ισοφάριση, αφήνοντας πολλά κενά στην άμυνα, τα οποία εκμεταλλεύτηκε ο Μάντζιος στο 94’ και με κεφαλιά, πρόλαβε την άστοχη έξοδο του Καντιμοίρη, γράφοντας το τελικό 2-0.

Λεβαδειακός (Σάββας Παντελίδης): Στρατηλάτης, Μουλόπουλος, Κώτσιος, Χαραλάμπους, Ιντζίδης, Κονέ, Πετράτσι, Βαρέλα (87’ Βούκσεβιτς), Μάντζιος, Ορτέγκα, Μιλοσάβλιεφ (93’ Μάγκας).

Βέροια (Ράτκο Ντόστανιτς): Καντιμοίρης, Αμαραντίδης, Βέρτζος, Μπάρμπας, Όστοϊτς (67’ Μπαργκάν), Σιόντης, Καλτσάς (76’ Ζεζίνιο), Βεργώνης, Μπεν, Γκονσάλβες, Παυλίδης (79’ Τραπ).

Δείτε αποκλειστικά βίντεο στο Onsports TV

Ιστιοπλοΐα: Πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες για Κοκκαλάνη, Μαραμενίδη και αδέρφια Σπανάκη