Με Λεοζίνιο… σωτηρίας, 1-0 η Καλλονή τον ΟΦΗ (video+photos)

Το γκολ του Λεοζίνιο ήταν αρκετό στην Καλλονή έτσι ώστε να νικήσει 1-0 τον ΟΦΗ στο ΟΑΚΑ και να «κλειδώσει» την παραμονή της στη Σούπερ Λίγκα.

Μετά την «επτάρα» από τον Πλατανιά, άπαντες στην Καλλονή γνώριζαν ότι ο αγώνας με τον ΟΦΗ ήταν… ζωής ή θανάτου. Οι «νησιώτες» χρειάζονταν τους βαθμούς έτσι ώστε να μην μπουν σε περιπέτειες για την παραμονή τους στην κατηγορία. Τελικά, παρά το γεγονός ότι ο ΟΦΗ έπαιξε αρκετά καλά και προσπάθησε να «χτυπήσει» το ματς, η Καλλονή ήταν αυτή που είχε τις ευκαιρίες και την πρωτοβουλία, πετυχαίνοντας το γκολ που καθόρισε τη μοίρα του ματς, με τον Βραζιλιάνο άσο ο οποίος την έχει… ξελασπώσει αρκετές φορές φέτος στη σεζόν.

Η ομάδα του Γιάννη Μαντζουράκη μέχρι να φτάσει στο 1-0 έχασε… τα άχαστα. Ειδικά η ευκαιρία του Περόνε στο πρώτο ημίχρονο είναι από αυτές που… δεν χάνονται, όμως ο Αργεντινός δεν κατάφερε να την μετουσιώσει σε γκολ, κάτι που έκανε κι ο αρχηγός της Καλλονής, Γιώργος Μανούσος, στο δεύτερο ημίχρονο. Τελικά, στο 69’ ο Λεοζίνιο με συρτό σουτ κατάφερε να νικήσει τον Φερνάντεζ, έδωσε προβάδισμα στην Καλλονή και παράλληλα τη νίκη.

Έτσι, η ομάδα της Λέσβου κατάφερε να πάρει την ενδέκατη νίκη της στη σεζόν, έφτασε στους 36 βαθμούς και ισοβαθμεί με τον ΠΑΣ Γιάννινα, έχοντας πλέον εξασφαλίσει την παραμονή της στη Σούπερ Λίγκα, στην οποία θα αγωνιστεί για δεύτερη σερί χρονιά στην ιστορία της. Από την πλευρά του ο ΟΦΗ φάνηκε να έχει «αδειάσει» από τη μεγάλη προσπάθεια της Τετάρτης στον ημιτελικό Κυπέλλου με τον Παναθηναϊκό, έμεινε στους 38 βαθμούς και συγκεντρώνεται στις επόμενες αγωνιστικές υποχρεώσεις του.

Δείτε αποκλειστικά βίντεο στο Onsports TV

Κριστιάνο Ρονάλντο: Ο λόγος που κοιμάται 5 με 6 φορές τη μέρα
EuroLeague: Ανακοίνωση για τις δηλώσεις του Εργκίν Αταμάν περί διαιτησίας
Super League: Ο Γερμανός Σρέντερ ορίστηκε στο ΠΑΟΚ - ΑΕΚ | Οι διαιτητές της αγωνιστικής
Μαρία Σάκκαρη: Πρόκριση στη Μαδρίτη με κυριαρχική εμφάνιση