«Μπλέκει» ο Πλατανιάς, 2-1 ο ΠΑΣ στα Περιβόλια (video)

Ο «Άγιαξ της Ηπείρου» επέστρεψε στις νίκες βάζοντας τους Κρητικούς σε… περιπέτειες για την παραμονή

Τα χαμόγελα στον Πλατανιά μετά τη νίκη επί του Άρη, «πάγωσαν» ύστερα από το σφύριγμα της λήξης του αγώνα με τον ΠΑΣ Γιάννινα στα Περιβόλια καθώς οι Ηπειρώτες έφυγαν με τους τρεις βαθμούς της νίκης επικρατώντας με 2-1.

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα του Πετράκη καθώς μόλις στο 11 κατάφερε με κεφαλιά του Μπέριου αν ανοίξει το σκορ. Στη συνέχεια, ο Πλατανιάς ανέβασε ταχύτητα και κυρίως με τον Κατάι προσπάθησε να γίνει απειλητικός για την εστία του Βελλίδη. Οι φιλοξενούμενοι με το σκορ υπέρ τους, έδωσαν χώρο στους Κρητικούς και έδειξαν ότι στόχος τους ήταν να… χτυπήσουν στις αντεπιθέσεις.

Τελικά, το γκολ δεν άργησε να έρθει για τους Χανιώτες καθώς στο 23’ ο Κατάι έφερε το ματς στα ίσια με σουτ από το ύψος της περιοχής. Αυτή ήταν ουσιαστικά και η τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο μέρος, καθώς Βελλίδης και Περιστερίδης δεν ανησύχησαν μέχρι την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο μέρος και οι δυο ομάδες μπήκα  δυνατά αναζητώντας το γκολ που θα τους έδινε το προβάδισμα με τον ΠΑΣ όμως να δείχνει μεγαλύτερη σταθερότητα όσο κυλούσαν τα λεπτά. Έτσι, στο 61’ μετά από κόρνερ και φάση διαρκείας στα καρέ του Περιστερίδη ο Κολοβέτσιος έκανε το πλασέ από το ύψος του πέναλτι και νικώντας τον πορτιέρο του Πλατανιά για το 2-1.

Ο Αναστασιάδης θέλοντας να αλλάξει την εικόνα του ματς έβαλε τους Σιαλμά και Βλαχοδήμο, με τον δεύτερο να αναδεικνύεται σε πρωταγωνιστή των γηπεδούχων στα τελευταία λεπτά. Ωστόσο παρά τις προσπάθειες του 23χρονου επιθετικού ο Βελλίδης κράτησε το μηδέν στην επανάληψη με τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν τη νίκη που τους φέρνει στους 35 βαθμούς, ενώ οι γηπεδούχοι «μπλέκουν» καθώς έμειναν στους 25 και την 28η αγωνιστική αντιμετωπίζουν στη Ριζούπολη τον Απόλλωνα Σμύρνης.

Πλατανιάς (Άγγελος Αναστασιάδης): Περιστερίδης, Φαΐσκα, Ινκούμ, Ζαραδούκας, Γιάχια (75' Μενδρινός), Αγκιλέρα, Τετέ, Γουνδουλάκης (65' Σιαλμάς), Κατάι, Μπέλιτς (65' Βλαχοδήμος), Τόρες

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Μιχαήλ (71' Κίτσου), Ντάσιος, Κολοβέτσιος, Μπέριος, Τζημόπουλος, Κοροβέσης, Τσουκαλάς, Ακόστα, Γιάκος (63' Τσάβες), Ίλιτς (83' Κλιμάκο)

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα

{coveritlive}72d50c6663{/coveritlive}

Δείτε αποκλειστικά βίντεο στο Onsports TV

Πόλο: Διπλή πρόκριση για τον Υδραϊκό
Ρέντη: Διάλογος-σοκ ανήλικων συλληφθέντων - Καμαρώνει που τον περιμένουν στις φυλακές Αυλώνα!
Euroleague: «Καταιγίδα» η Ρεάλ, εύκολα το 1-0! – Highlights και τηλεοπτικό πρόγραμμα
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: «Μπλόκο» της ΕΛΑΣ στη συγκέντρωση φίλων της «Ένωσης» στο ξενοδοχείο της ομάδας!