Παναθηναϊκός-Εργοτέλης 1-1: Ωχ... α-Δελφάκη μου! (photos+video)

Γκέλα για τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο με το 1-1 κόντρα στον Εργοτέλη και... one man show από τον διαιτητή Δελφάκη που τίναξε στον αέρα το ματς με τις αποφάσεις του.

Ούτε το γκολ του Πράνιτς, ούτε αυτό του Μπαντιμπανγκά, ούτε οι ευκαιρίες του Πέτριτς στο δεύτερο ημίχρονο, ούτε η τακτική του Ουζουνίδη με το... ταμπούρι στην άμυνα, ούτε η προσπάθεια του Παναθηναϊκού να το διασπάσει έχουν σημασία μετά την... παράσταση του ρέφερι Γιάννη Δελφάκη στη Λεωφόρο. Ο διαιτητής από την Αρκαδία ήταν απαράδεκτος σε όλα τα επίπεδα, εκνεύρισε γηπεδούχους και κόσμο με τις αποφάσεις του και... τίναξε στον αέρα ένα ματς που κυλούσε σχετικά ήρεμα, είχε ξεκινήσει με τις καλύτερες προϋποθέσεις για να παιχθεί ποδόσφαιρο κι όμως, η ελληνική διαιτησία κατάφερε να το καταστρέψει και αυτό.

Η εν λόγω διαιτησία, μάλιστα, μπορεί να χαρακτηριστεί από κάκιστη ως... προκλητική, μια εβδομάδα πριν ο Παναθηναϊκός κατηφορίσει στο «Γ. Καραϊσκάκης» για το μεγάλο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό. Με όλα αυτά που είδαμε στη Λεωφόρο, λίγη σημασία έχει το αγωνιστικό κομμάτι, στο οποίο ο Εργοτέλης κατάφερε – υπό τις συνθήκες που διαμορφώθηκαν – να πάρει έναν βαθμό που δεν δικαιούταν. Με μια ευκαιρία σκόραρε, ο Παναθηναϊκός είχε την υπεροχή και τις φάσεις, είχε το γκολ με τον Πράνιτς και τις ευκαιρίες με Μπεργκ και Πέτριτς (στο δεύτερο ημίχρονο), αλλά βγήκε εντελώς εκτός ρυθμού κυρίως λόγω Δελφάκη και μοιραία δεν κατάφερε να πάρει ξανά το προβάδισμα.

Μάλιστα ο ρέφερι από την Αρκαδία συνέχισε την... παράστασή του, και μετά το τέλος του αγώνα. Τα... όργια που έκανε ο Δελφάκης, ήταν φυσικό να βγάλουν εκτός εαυτού ποδοσφαιριστές αλλά και φιλάθλους του Παναθηναϊκού. Μέχρι και ο συνήθως ψύχραιμος και πράος Αναστασίου, εξερράγει και διαμαρτυρήθηκε έντονα στον διαιτητή μετά το τέλος του αγώνα. Αυτός που την πλήρωσε πάντως, ήταν ο Μάρκους Μπεργκ ο οποίος είδε τον Δελφάκη να του δίνει κίτρινη κάρτα σε νεκρό χρόνο, δυο-τρια λεπτά μετά το τελευταίο σφύριγμά του.

Ευχής έργον το γεγονός ότι δεν ξέφυγε από τα όρια ο κόσμος στη Λεωφόρο. Με όλα αυτά που είδε, με τον Δελφάκη να κάνει τα αδύνατα-δυνατά για να σταματήσει τον Παναθηναϊκό, ήταν θαύμα που δεν παρασύρθηκαν από τους πιο θερμοκέφαλους οι φίλαθλοι και δεν εισέβαλαν στο γήπεδο. Με όλα αυτά, καμία κουβέντα για ποδόσφαιρο δεν έχει σημασία, ωστόσο, το κέρδος για τον Εργοτέλη ήταν ένας βαθμός που σε φυσιολογικές συνθήκες και με τον Παναθηναϊκό να δείχνει σε καλή κατάσταση, δεν θα ερχόταν ποτέ!

Οι «πράσινοι» από το ξεκίνημα πήραν την πρωτοβουλία, δεν απειλήθηκαν καθόλου από την ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη, ο οποίος τιμήθηκε για την προσφορά του ως παίκτης στον Παναθηναϊκό από την ΠΑΕ, με το «τριφύλλι» να παίρνει το προβάδισμα με πολύ ωραίο σουτ του Πράνιτς στο 19'. Οι γηπεδούχοι έχασαν κι άλλες ευκαιρίες με τον Μπεργκ κύριο εκφραστή, αλλά δεν μπόρεσαν να πετύχουν δεύτερο τέρμα.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, ο Μπαντιμπανγκά στο 47' εκμεταλλεύτηκε λάθος στην άμυνα του Παναθηναϊκού και ισοφάρισε, με τον Δελφάκη να αναλαμβάνει δράση στη συνέχεια. Ανύπαρκτα φάουλ, τραβηγμένες από τα... μαλλιά κάρτες σε παίκτες του Παναθηναϊκού, ανοχή σε καθυστερήσεις και... ξύλο από πλευράς φιλοξενούμενων, με τον Ουζουνίδη να κλείνει την ομάδα του πίσω, τον Αναστασίου να ρίχνει και τον Πέτριτς στη μάχη και τελικά το 1-1 να παραμένει ως τη λήξη.

Παρά την είσοδο του Κροάτη και τις δυο μοναδικές ευκαιρίες που είχε, ο Παναθηναϊκός δεν βρήε δεύτερο γκολ. Όσο περνούσε η ώρα, μεγάλωνε κι ο εκνευρισμός, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να χαλάσει, ο κόσμος να εξαγριωθεί κι ο Δελφάκης να πετύχει τον σκοπό του. Έναν σκοπό που ανάγκασε ακόμα και τον Αναστασίου να διαμαρτυρηθεί, αλλά και αρκετό κόσμο να μαζευτεί έξω από τη Λεωφόρο και να διαμαρτυρηθεί με τη σειρά του, βάζοντας τα με τον Δελφάκη και... την παρέα του...

Όλα αυτά, ενώ από την ημέρα του ορισμού του Αρκάδα ρέφερι ο Παναθηναϊκός είχε προειδοποιήσει για την αντιμετώπιση που θα έχει από τη διαιτησία, μια μόλις εβδομάδα πριν το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο Φάληρο...

Θυμηθειτε την εξέλιξη του αγώνα:

{coveritlive}188ab28b0e{/coveritlive}

Δείτε αποκλειστικά βίντεο στο Onsports TV

Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ
Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ