Ανάσα… για Πανιώνιο, 2-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα (video)

Σημαντική νίκη στην προσπάθεια για την παραμονή του στην κατηγορία πήρε ο Πανιώνιος, ο οποίος επικράτησε 2-0 του ΠΑΣ Γιάννινα στη Νέα Σμύρνη.

Οι «κυανόλευκοι» στην πρώτη αναμέτρηση της νέας… εποχής, ξεκίνησαν δυνατά και άνοιξαν το σκορ στο 22’ με τον Κολοβό και στο 77’ ο Ντούνης «κλείδωσε» το «τρίποντο» για το «συγκρότημα» της Νέας Σμύρνης, η οποία πήρε απόσταση 5 βαθμών από την επικίνδυνη, ενώ ο ΠΑΣ Γιάννινα, υποχώρησε μία θέση μετά και τη νίκη του Παναιτωλικού επί του Απόλλωνα Σμύρνης.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και απείλησαν την εστία του Παπαδόπουλου με στόχο ένα γρήγορο τέρμα, αλλά ο Έλληνας τερματοφύλακας αντέδρασε σωστά στις… δυσκολίες που του έβαλαν οι Ηπειρώτες, αλλά και οι… συμπαίκτες του, καθώς στο 3’ έδιωξε εντυπωσιακά το λάθος γύρισμα του Κούρντι, ενώ τρία λεπτά αργότερα, ενήργησε σωστά σε προσπάθεια του Ίλιτς.

Όσο περνούσαν τα λεπτά, ο Πανιώνιος ανέβασε… στροφές και πήρε… μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, ενώ ευτύχησε να προηγηθεί στην πρώτη ευκαιρία που δημιούργησε στην εστία του Σωτηρίου, καθώς ο Κολοβός με απ’ ευθείας φάουλ στο 22’ άνοιξε το σκορ. Όμως, παρά το τέρμα του Ιστορικού, οι Γιαννιώτες ήταν αυτοί που αντέδρασαν πιο σωστά και απείλησαν για την ισοφάριση, αλλά στο 31’ ο Ίλιτς δεν κατάφερε να νικήσει τον Παπαδόπουλο, ο οποίος απέκρουσε στο 40’ και το πλασέ του Γιάκου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το σκηνικό άλλαξε… άρδην, μια και οι γηπεδούχοι μπήκαν με σαφή διάθεση να «κλειδώσουν» το «τρίποντο» αλλά στο 47’ και το 53’ ο Κολοβός δεν κατάφερε να διπλασιάσει, τόσο τα προσωπικά του τέρματα, όσο και αυτά του Πανιωνίου, ωστόσο, την υπεροχή του Ιστορικού επισφράγισε ο Ντούνης στο 77’ που με ωραίο πλασέ, έκανε το 2-0.

Στα τελευταία λεπτά, οι παίκτες του Πανιωνίου έκαναν ότι… ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο, ενώ αυτοί του Γιάννη Πετράκη, δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και στο 86’ ο Τζημόπουλος άφησε την ομάδα του με παίκτη λιγότερο, καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, με αποτέλεσμα, ο Ιστορικός να πανηγυρίσει μια σημαντική νίκη για την παραμονή.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Τερεζόπουλος): Παπαδόπουλος, Λαμπρόπουλος, Αυλωνίτης, Παντίδος, Κούρος, Μητρόπουλος, Κούρντι (92' Ζαχαράκης), Κολοβός, Ντούνης (90' Παναγιωτούδης), Γιάννου, Καμπάνταης (67' Σταυροθανασόπουλος).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Πετράκης): Σωτηρίου, Λεάντρο (67' Κίτσου), Κολοβέτσιος, Στρούνα, Τσουκαλάς, Λίλα, Τζημόπουλος, Ακόστα (59' Βίλα), Κοροβέσης, Γιάκος (78' Κρητικός), Ίλιτς.