«Λάτιν»… ξεκλείδωμα για Ολυμπιακό, 4-2 τον Πλατανιά (video+photos)

Με... μαέστρο τον Αριέλ Ιμπαγάσα ο Ολυμπιακός νίκησε 4-2 στην έδρα του τον Πλατανιά και πέτυχε τη 13η νίκη του σε ισάριθμα εντός έδρας παιχνίδια πρωταθλήματος.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καλύτεροι σε όλο τον αγώνα, αλλά στο πρώτο ημίχρονο δεν κατόρθωσαν να μετατρέψουν την ανωτερότητά τους σε προβάδισμα. Ωστόσο με «εκρηκτικό» δεύτερο μέρος ειδικότερα μετά την είσοδο του «Κάνιο» οι ποδοσφαιριστές του Μίτσελ έφτασαν στην τελική επικράτηση με 4-2.

Σχεδόν είχε συμπληρωθεί το πρώτο μισάωρο του ματς όταν οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα τραγικό λάθος στο χώρο της μεσαίας γραμμής. Ο Μανιάτης πάσαρε στον Ολαϊτάν και ο τελευταίος με ένα όμορφο δεξί πλασέ έγραψε το 1-0 με το όγδοο φετινό του τέρμα. Η απάντηση ήταν άμεση όμως από τους Κρητικούς, με τον Τόρες να εκμεταλλεύεται στο 37' μία αδράνεια στο κέντρο άμυνας του Ολυμπιακού και να ισοφαρίζει με κοντινή κεφαλιά.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι έδειχναν εγκλωβισμένοι, αλλά όλα αυτά μέχρι να περάσει στο γήπεδο ο Αριέλ Ιμπαγάσα στο 67'. Ο Αργεντινός «μάγος» στην πρώτη του επαφή έκανε καταπληκτική πάσα στον Σαβιόλα, αυτός έχασε το κοντρόλ, αλλά ο Βαλντέζ ήταν σε κατάλληλη θέση και με δεξί σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή έβαλε μπροστά τους Πειραιώτες πετυχαίνοντας παράλληλα το πρώτο του γκολ με τον Ολυμπιακό.

Δύο λεπτά αργότερα πάλι ο Ιμπαγάσα σέντραρε από τα αριστερά με τον Πέρες να σκοράρει με κοντινή κεφαλιά. Ξανά όμως ο Πλατανιάς μείωσε στο 72', αυτή τη φορά με βολίδα του Βλαχοδήμου στην οποία ο Ρομπέρτο δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα. Ο νεαρός εξτρέμ δεν πανηγύρισε το γκολ του.

Το τελικό σκορ έγραψε με καρφωτή κεφαλιά ο Μαρκάνο στο 78' σκοράροντας για πρώτη φορά με την κόκκινη φανέλα έπειτα από την επιστροφή του στους «ερυθρόλευκους».

Θυμηθείτε όλα όσα συνέβησαν στο φαληρικό γήπεδο μέσα από το LIVE του Onsports

{coveritlive}90696acb4e{/coveritlive}

«Πάρτι» της Παρί Σεν Ζερμέν στη Βαρκελώνη και ραντεβού με Ντόρτμουντ στα ημιτελικά
Θρίαμβος για το Περιστέρι του Σπανούλη - Ιστορική πρόκριση στο Final Four του BCL
Γνώριμοι στην Ελλάδα οι διαιτητές στις ρεβάνς ΠΑΟΚ - Μπριζ και Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός
Γκάφα ολκής από οπαδούς της Μπαρτσελόνα - Επιτέθηκαν στο πούλμαν της ομάδας τους (vid)