«Αστεράτος» ο  Ατρόμητος, 3-1 τον Αστέρα Τρίπολης (video)

«Αστεράτος» ο Ατρόμητος, 3-1 τον Αστέρα Τρίπολης (video)

Πάρτι με… άρωμα Τσάμπιονς Λιγκ έστησε ο Ατρόμητος επί του Αστέρα Τρίπολης τον οποίο νίκησε 3-1 (Καραμάνος 22’, Νάστος 69’, Ούμπιντες 78’, Χουάνμα (87’) αν κι έπαιζε με δέκα ποδοσφαιριστές από το 15’ όταν αντίκρισε την κόκκινη κάρτα ο Φυτανίδης! Αυτή ήταν η πρώτη εντός έδρας νίκη στην ιστορία της ομάδας του Περιστερίου επί των Αρκάδων.

Το συγκρότημα του Γιώργου Παράσχου έφτασε τους 49 πόντους μετά από 24 αγώνες και μείωσε τη διαφορά από τον ΠΑΟΚ στους δύο βαθμούς, με τον δικέφαλο του Βορρά να παίζει κόντρα στον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο. Στον αντίποδα η ομάδα της Τρίπολης που απογοήτευσε έμεινε στους 42 βαθμούς.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους φιλοξενούμενους οι οποίο στο 10’ είδαν να ακυρώνεται λανθασμένα γκολ των γηπεδούχων. Μόλις στο 15’, ο Ατρόμητος έμεινε με δέκα παίκτες, καθώς ο Φυτανίδης ανέτρεψε τον Χουάνμα στη γραμμή της μεγάλης περιοχής με τον διαιτητή να κρίνει –αυστηρά- ότι ήταν σε προφανή θέση για γκολ και να του δείχνει απευθείας την κόκκινη κάρτα. Ωστόσο επτά λεπτά αργότερα κόντρα στη ροή του ματς ο Καραμάνος με κεφαλιά νίκησε τον Μπαντή για το 1-0.

Ο Αστέρας Τρίπολης πήρε τον έλεγχο του αγώνα, αλλά ήταν υπερβολικά φλύαρος. Οι Αρκάδες είχαν την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν μπορούσαν να απειλήσουν ουσιαστικά την καλοστημένη άμυνα των γηπεδούχων. Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο με 1-0.

Η εικόνα στο δεύτερο μέρος δεν άλλαξε ιδιαίτερα και φαινόταν ότι εφόσον συνέχιζε έτσι το ματς, ο Ατρόμητος είχε ξεκάθαρα τον πρώτο λόγο για το τρίποντο. Στο 68’ μετά από εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά, ο Νάστος ανενόχλητος στο δεύτερο δοκάρι έγραψε το 2-0 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Το σκορ πήρε διαστάσεις θριάμβου εννιά λεπτά αργότερα όταν ο Πίτου Γκαρσία κέρδισε το πέναλτι από τον Καράσκο και ο Ούμπιντες το μετέτρεψε σε γκολ. Το γκολ της τιμής για τον Αστέρα Τρίπολης σημείωσε ο Χουάνμα με κεφαλιά στο 87’, αλλά αυτό δεν διόρθωσε σε καμία περίπτωση την κάκιστη εικόνα των Αρκάδων.

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα όπως σας τη μετέφερε το Onsports.

{coveritlive}e6f565912f{/coveritlive}

Ολυμπιακός, Μεντιλίμπαρ: «Εδώ που έχουμε φτάσει θέλουμε τον τελικό» (vid)
Ολυμπιακός: Η πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League φέρνει αναβολή στη Super League
Conference League, Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός: Οι τρεις μεγάλες επεμβάσεις του Τζολάκη στα πέναλτι
Ολυμπιακός, Βαγγέλης Μαρινάκης: «Μας αρέσει ο ανήφορος - Συνεχίζουμε να ονειρευόμαστε»