Ολυμπιακός: Ισοφάρισε επίδοση 48 ετών...

Κάθε ρεκόρ είναι αποφασισμένος να σπάσει φέτος ο Ολυμπιακός και με το 5-0 επί της Βέροιας έκανε μια σπάνια επίδοση.

Οι «ερυθρόλευκοι» σημείωσαν πέντε γκολ σε ένα ημίχρονο, και συγκεκριμένα σε διάστημα 33 λεπτών στο β’ μέρος, επαναλαμβάνοντας ένα ρεκόρ μετά από 48 χρόνια. Την μοναδική φορά που το είχαν καταφέρει αυτό ήταν στις 12 Ιουνίου 1966.Τότε είχαν επικρατήσει με σκορ 5-0 στα Τρίκαλα της τοπικής ομάδας, σε έναν αγώνα που σκόραραν όλα τα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο. Τότε είχαν σκοράρει ο Γιώργος Σιδέρης στο 52’ και το 60’, ο Βασίλης Μποτίνος στο 79’ και ο Παύλος Βασιλείου στο 83’ και το 87’. Αυτό το ρεκόρ ισχύει μόνο τα εκτός έδρας παιχνίδια, καθώς στο «Γ. Καραϊσκάκης» έχουν πετύχει και έξι γκολ σε ένα ημίχρονο.

Το σίγουρο είναι πως η ομάδα του Μίτσελ έχει τεράστια διαφορά από τους περισσότερους αντιπάλους του στο ελληνικό πρωτάθλημα και φορτσάροντας για λίγα λεπτά μπορούν να καταρρίψουν αραχνιασμένες επιδόσεις...