Νίκη... ρεκόρ ο Ατρόμητος, 2-0 την Καλλονή (video)

Πολύτιμη νίκη πήρε ο Ατρόμητος, που επικράτησε 2-0 της Καλλονής, χάρη στα γκολ των Ιγκλέσιας και Καραμάνου, ενώ στοίχισε στους νησιώτες η αποβολή του Φουρλάνου.

Μεγάλη σημασία έχει αυτή η νίκη για τον Ατρόμητο, καθώς επέκτεινε το αήττητο σερί του για 12 αγωνιστικές. Η ανόητη αποβολή του Φουρλάνου στοίχισε στην ΑΕΛΚ, ενώ οι Περιστεριώτες έχασαν πέναλτι στο 68’ με τον Σιδεράκη να αποκρούει την εκτέλεση του Ιγκλέσιας.

Χωρίς καλό ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι στο Περιστέρι, καθώς Ατρόμητος και Καλλονή μπήκαν νωθροί στο παιχνίδι. Μετά το 15λεπτο άρχισαν οι δύο ομάδες να ανεβάζουν στροφές, αλλά δεν δημιούργησαν τη μεγάλη ευκαιρία. Στο 40’ ο Φουρλάνος κατάφερε μέσα σε δύο λεπτά να δεχτεί δύο κίτρινες, αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες. Αρχικά για φάουλ και μετά επειδή δεν άφησε να εκτελεστεί, κλωτσώντας τη μπάλα. Και στο 43’ο Ατρόμητος κατάφερε να σκοράρει, με τον Ιγκλέσιας να πιάνει το σουτ από το ύψος του πέναλτι μετά από κόντρες, κάνοντας το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι από την αρχή, με την Καλλονή να προσέχει κυρίως την άμυνά της. Ο Σιδεράκης ήταν παρών σε αρκετές επιθέσεις του Ατρόμητο. Στο 67’ όμως από πάσα του Λαζαρίδη, ο Φάμπιο βγήκε σε θέση βολής και την κατάλληλη στιγμή πάσαρε στον Καραμάνο, που ανενόχλητος έγραψε το 2-0. Στο 72’ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Καραμάνου από τον Γιαζιτζόγλου, όμως ο Ιγκλέσιας το εκτέλεσε άσχημα και ο Σιδεράκης απέκρουσε με τα πόδια. Ως το τέλος το 2-0 υπέρ του Ατρόμητου δεν άλλαξε...

Ατρόμητος: Τσενάμο, Νάστος, Φυτανίδης, Λαζαρίδης, Γιαννούλης, Ιγκλέσιας, Μπρίτο, Ούμπιδες (70’ Γεωργίου), Πίτου Γκαρσία, Καραμάνος (82’ Φωτάκης), Παπαδόπουλος (64’ Φάμπιο)

ΑΕΛ Καλλονής: Σιδεράκης, Ζακουάνι (66’ Γιαζιτζόγλου), Καλτσάς, Βαλιός, Ζος, Γάλας, Φουρλάνος, Φαρία, Ποντάνι, Γιορέντε, Καζάκης (74’ Νιαμπούγου)

Δείτε αποκλειστικά βίντεο στο Onsports TV

Super League: Ο Γερμανός Σρέντερ ορίστηκε στο ΠΑΟΚ - ΑΕΚ | Οι διαιτητές της αγωνιστικής
Μαρία Σάκκαρη: Πρόκριση στη Μαδρίτη με κυριαρχική εμφάνιση
Γιαννακόπουλος: Mην υπάρξουν αντιδράσεις για τη διαιτησία - Δική μου δουλειά να διασφαλίσω το 50-50
Μακάμπι Τελ Αβίβ: Αλλαγή έδρας για τα ματς με τον Παναθηναϊκό AKTOR και με περισσότερους φιλάθλους