Αστέρας Τρίπολης-Παναθηναϊκός 1-0: «Ενέδρα» στην Τρίπολη! (video+photos)

Ο Παναθηναϊκός είδε τον Αστέρα να αντέχει στο «σφυροκόπημα» του πρώτου ημιχρόνου, τον Κομίνη να κλείνει τα μάτια σε καθαρή κόκκινη του Σανκαρέ και τον βοηθό του να κόβει τον Κλωναρίδη με ανύπαρκτο οφσάιντ, με αποτέλεσμα ο Καράσκο να χαρίσει τη νίκη (1-0) στους Αρκάδες

Για μια ακόμα αγωνιστική ο Παναθηναϊκός έχει παράπονα από τη διαιτησία, δικαιολογημένα για τις αποφάσεις του Κομίνη και του βοηθού Καλφόγλου στο πρώτο ημίχρονο, αλλά και πολύ μέτριο δεύτερο ημίχρονο που έδωσε το δικαίωμα στον Αστέρα Τρίπολης να του βάλει το γκολ που έκρινε το ματς και να πάρει τη νίκη με την οποία τον προσπέρασε στη βαθμολογία! Το «τριφύλλι» σε όλο το πρώτο ημίχρονο έπαιξε… σαν τη γάτα με το ποντίκι τον Αστέρα, όμως, στην πρώτη ευκαιρία που πήγε να δημιουργήσει είδε τον Κλωναρίδη να ανακόπτεται, έχοντας φύγει καθαρά καλυπτόμενος, από τον βοηθό Καλφόγλου, ενώ λίγο αργότερα ο διαιτητής Κομίνης έκλεισε τα μάτια στην καρατιά του Σανκαρέ στα πλευρά του Μπεργκ, δείχνοντας μόνο κίτρινη κάρτα σε μια φάση που ο στόπερ του Αστέρα έπρεπε να πάρει την άγουσα για τα αποδυτήρια!

Παρόλα αυτά, ο Παναθηναϊκός συνέχισε να είναι απόλυτος κυρίαρχος στον αγωνιστικό χώρο, έχασε πάρα πολλές ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ κόντρα στον Αστέρα και το πρώτο ημίχρονο πέρασε με τους «πράσινους» να μην μπορούν να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα σε πολλές περιπτώσεις. Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, τίποτα δεν προμήνυε την εξέλιξη του ματς, αφού οι «πράσινοι» μπήκαν με την ίδια φιλοσοφία στο γήπεδο. Ο Αστέρας από την πλευρά του προσπάθησε να αλλάξει την εικόνα του, πίεσε ψηλότερα, και σε μια τέτοια φάση κατάφερε να πάρει προβάδισμα με τον Καράσκο.

Ο Ζέκα έκανε το λάθος έξω από την περιοχή του Παναθηναϊκού, ο Καράσκο είχε πάρει θέση… βολής στην περιοχή και στο 54’ δεν έκανε λάθος, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Καπίνο για το 1-0 του Αστέρα Τρίπολης. Σε όλο το υπόλοιπο διάστημα του αγώνα, ο Παναθηναϊκός είχε την υπεροχή, την κατοχή της μπάλας αλλά δεν μπόρεσε να φτιάξει την «καθαρή» φάση, κάτι που σίγουρα πρέπει να προβληματίσει τον Αναστασίου ενόψει και του αγώνα με τον ΠΑΟΚ στη Λεωφόρο την Κυριακή, την ώρα που οι Αρκάδες έχουν προσπεράσει στη βαθμολογία κι έχουν αφήσει τους «πράσινους» στην 5η θέση του πρωταθλήματος.

Ναι μεν στο στρατόπεδο του Παναθηναϊκού μπορούν να έχουν παράπονα για τις δυο φάσεις του πρώτου ημιχρόνου, είναι ωστόσο άξιο προβληματισμού και το… black out που παθαίνει σε συγκεκριμένα σημεία του ματς η ομάδα και επιτρέπει σε αντιπάλους χαμηλότερης δυναμικότητας να… ξεμυτίζουν και να του «κλέβουν» αποτελέσματα, όπως συνέβη με τον Αστέρα στην Τρίπολη κυρίως, αλλά και με τον ΟΦΗ στην Κρήτη την προηγούμενη αγωνιστική.