Ανάσανε ο ΠΑΣ, 2-1 τον Λεβαδειακό (video+photos)

Επιτέλους πήρε νίκη ο ΠΑΣ Γιάννινα, που επικράτησε 2-1 του Λεβαδειακού, σε ένα πολύ καλό παιχνίδι

Οι Γιαννιώτες προηγήθηκαν στο 24’ με τον Ίλιτς και στο 66’ ο Τσουκαλάς έκανε το 2-0, για να μειώσει σε 2-1 στο 73’  Μάντζιος. Οι δύο ομάδες είχαν από ένα δοκάρι και αρκετές φάσεις, αλλά ο ΠΑΣ πήρε τη νίκη, με τον Γιάννη Πετράκη να κάνει επιτυχημένο ντεμπούτο.

Καλό ρυθμό είχε στο ξεκίνημα το παιχνίδι, με τον ΠΑΣ Γιάννινα να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τον Λεβαδειακό να κυνηγά τις αντεπιθέσεις. Μετά το πρώτο 15λεπτο, οι γηπεδούχοι έγιναν πιο πιεστικοί και πολιόρκησαν τα καρέ του Πρζιρόφσκι. Στο 16’ ο ΠΑΣ ζήτησε πέναλτι σε χέρι του Ιντζίδη, αλλά ο Γιάχος το θεώρησε ακούσιο. Στο 22’ ο Ακόστα είχε δοκάρι, αλλά στο 24’ έβγαλε ωραία μπαλιά για τον Ίλιτς, ο οποίος με σουτ μέσα από την περιοχή, πέτυχε το 1-0. Ο Μάντζιος στη συνέχεια έχασε μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει, με τον Βελλίδη να τον κόβει. Στο 32’ οι Γιαννιώτες ζήτησαν πέναλτι σε μαρκάρισμα στον Στρούνα, αλλά πάλι ο Γιάχος δεν καταλόγισε την παράβαση.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε κάπως, με τους παίκτες του Γιάννη Πετράκη να διατηρούν τον έλεγχο της αναμέτρησης. Στο 66’ όμως ο Τσουκαλάς με σουτ έκανε το 2-0. Στο επόμενο λεπτό ο Καπό είχε δοκάρι για τους Βοιωτούς και στο 73’ ο Μάντζιος μείωσε σε 2-1. Στη συνέχεια και οι δυο ομάδες έψαξαν το γκολ, με τον ΠΑΣ Γιάννινα να χάνει πιο κλασικές ευκαιρίες, ενώ προσπαθούσε να κρατά τον Λεβαδειακό μακριά από την περιοχή του.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Βελλίδης, Στρούνα, Τζημόπουλος, Κολοβέτσιος, Μιχαήλ, Τσουκαλάς, Λίλα, Κοροβέσης (90+1’ Μπέριος), Γιάκος (72’ Ντάσιος), Ακόστα (87’ Αυγενικού), Ίλιτς

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ: Πρζιρόφσκι, Μουλόπουλος, Χαραλάμπους, Λουκογιάννης (46’ Καπό), Ιντζίδης (58’ Μιλοσάβλιεφ), Κονέ, Ορτέγκα (77’ Βαρέλα), Κώτσιος, Γεωργίου, Μάνζτιος, Ροτζέριο

Δείτε αποκλειστικά βίντεο στο Onsports TV

{coveritlive}ca4e5c828b{/coveritlive}

Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ
Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ