Σε ρυθμούς προπόνησης η Γιουβέντους, 3-0 τη Ρόμα (video)

Χωρίς αντίπαλο για ακόμα μία φορά η Γιουβέντους η οποία στο ντέρμπι κορυφής ισοπέδωσε τη Ρόμα επικρατώντας 3-0 για να πάρει προβάδισμα τίτλου.

Στους οκτώ βαθμούς από τους διώκτες της αποσπάστηκε η Γιουβέντους. Η «γηραιά κυρία» απέδειξε με τον πλέον περίτρανο τρόπο πως είναι το καθαρό φαβορί για την κατάκτηση του πρωταθλήματος και πως παίζει χωρίς αντίπαλο.

Αυτό γιατί στο ντέρμπι κορυφής απέναντι στη Ρομα στη «Γιουβέντους Αρένα» ισοπέδωσε την αντίπαλό της επικρατώντας 3-0 για να κάνει ακόμα ένα βήμα για την κατάκτηση του τίτλου.

Στο 17’ ο Τέβεζ έβγαλε μόνο του τον Βιντάλ με τον Χιλιανό μέσο να κάνει ωραίο πλασέ και να ανοίγει το σκορ για τους «μπιανκονέρι». Η συνέχεια, ήταν ανάλογη και στο τρίτο λεπτό του δευτέρου μέρους ο Πίρλο έκανε το φάουλ με τον Μπονούτσι από κοντά να κάνει το 2-0.

Στο 75’ ο Ντε Ρόσι δέχτηκε την απευθείας κόκκινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα στον Κιελίνι, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Καστάν απέκρουσε την μπάλα με το χέρι στη γραμμή για να καταλογιστεί πέναλτι και να αποβληθεί με τη σειρά του.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Βούσινιτς ο οποίος ευστοχώντας διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Μπουφόν, Μπαρτσάλι, Μπονούτσι, Κιελίνι, Λιστάινερ, Βιντάλ (78’ Μαρκίσιο), Πίρλο, Πογκμπά, Ασαμόα, Τέβεζ (59’ Βούσινιτς), Γιορέντε (81’ Κουαλιαρέλα).
ΡΟΜΑ:
Ντε Σάνκτις, Μαϊκόν, Μπενάτια, Λεάντρο Καστάν, Ντόντο (55’ Τοροσίδης), Πιάνιτς (55’ Ντέστρο), Ντε Ρόσι, Στρούτμαν, Ζερβίνιο, Τότι (72’ Φλορέντσι), Λιάιτς.

{coveritlive}ec29261012{/coveritlive}

Παναθηναϊκός AKTOR: Για «σκούπα» στη Θεσσαλονίκη με το μυαλό στο Final Four
NBA: Οι Πέισερς νίκησαν τους Νικς κι έστειλαν τη σειρά στο Game 7 – Δείτε τα highlights