Αναστασίου: «Έτσι πρέπει να δουλεύουμε»

Ευχαριστημένος από την εμφάνιση του Παναθηναϊκού και τη νοοτροπία που έδειξε, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, εμφανίστηκε μετά το 4-0 επί του Λεβαδειακού ο Γιάννης Αναστασίου.

Ο τεχνικός του Παναθηναϊκού είπε στην αρχική του τοποθέτηση: «Περίμενα ένα δύσκολο παιχνίδι γιατί είχαμε πολλά νέα παιδιά και μετά την ήττα από τον ατρόμητο είχαμε πολλές σκέψεις για το πώς θα παρουσιαστούμε. Είχαμε άλλωστε πολλές απουσίες. Κάναμε πολλές συζητήσεις με τα παιδιά. Ξεκινήσαμε πολύ καλά το μας, το ελέγξαμε, δεν είχαμε κανένα πρόβλημα. Καταφέραμε να σημειώσουμε γκολ ομαδικής δουλειάς στο πρώτο ημίχρονο. Ο Λεβαδειακός μας απείλησε από λάθη δικά μας και όχι οργανωμένες επιθέσεις. Τονίσαμε στο δεύτερο ημίχρονο ότι θα πρέπει να ξεκινήσουμε με το ίδιο πνεύμα και να πετύχουμε ένα ακόμα γκολ για να είμαστε πιο άνετοι. Δεχθήκαμε μια κάρτα …χαζή, που θα μα στερήσει το Λαγό την Κυριακή. Δώσαμε την ευκαιρία σε πολλά νέα παιδιά και νομίζω ότι το τέταρτο γκολ δείχνει πως λειτουργεί αυτή η ομάδα. Θα μπορούσε ο Κλωναρίδης να τελειώσει μόνος του τη φάση, αλλά την έδωσε στον Δώνη να το τελειώσει. Αυτό θέλουμε. Να δουλεύουμε συνολικά. Έχουμε ένα ακόμα ματς την Κυριακή, έχουμε κάποιες ελλείψεις. Δεν παίζουν οι Λαγός και Κουτρουμπής και θα δούμε πως θα παρουσιαστούμε γι’ αυτό τα παιχνίδι»

Για το γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός έχει περισσότερους βαθμούς εκτός έδρας.

«Θα έλεγα ότι δεν τίθεται θέμα Λεωφόρου. Θέλουμε πάντα να παίζουμε το ίδιο καλά, εντός ή εκτός έδρας. Στο ξεκίνημα του Πρωταθλήματος είχαμε καλά μας στη Λεωφόρο. Αυτό που θέλουμε είναι να έχουμε ισορροπία. Στο παιχνίδι με τον Ατρόμητο ας πούμε πληρώσαμε ένα κακό 8λεπτό. Είμαστε νέα ομάδα και θέλουμε πολύ δουλειά. Είναι σημαντικό να κερδίζουμε τα παιχνίδια και να μάθουμε να διαχειριζόμαστε καταστάσεις όταν βρισκόμαστε πίσω στο σκορ».

Για το γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός πέτυχε τέσσερα γκολ χωρίς τον Μπεργκ.

«Σίγουρα με την ταχύτητα του Κλωναρίδη και του Καρέλη περίμενα ότι θα βρίσκαμε αρκετούς κενούς χώρους. Σε κάθε ματς κάνουμε αρκετές φάσεις αλλά δεν τις τελειώνουμε. Δεν περίμενα αυτό το εύκολο 4-0, όμως πίστευα ότι θα φεύγαμε νικητές με ένα σκορ 3-1 ή 3-0».

Δείτε βίντεο από όλο τον πλανήτη

ΠΑΟΚ: Ο Ραζβάν Λουτσέσκου χόρεψε αγκαλιά με την κούπα! - Δείτε το video
Λίβερπουλ: Επίσημο! Ο Άρνε Σλοτ είναι ο αντικαταστάτης του Γιούργκεν Κλοπ
Τελικός Conference League, Ολυμπιακός – Φιορεντίνα: «Σαν παίζουμε εντός έδρας», δήλωσε ο Γιοβετιτς
Τελικός Conference League, Ολυμπιακός – Φιορεντίνα: Στην Πλατεία Κοτζιά το Fan Festival