Παναθηναϊκός: Πράνιτς... 4 χρόνια μετά! (video)

Ο Ντάνιελς Πράνιτς βρήκε δίχτυα για πρώτη φορά με τη φανέλα του Παναθηναϊκού, και μάλιστα δυο φορές, τέσσερα χρόνια μετά το τελευταίο επίσημο γκολ του.

Ο Κροάτης άσος με την τεράστια καριέρα κυρίως στη Χέρενφεν αλλά και στη Μπάγερν Μονάχου, είχε να σκοράρει από έναν αγώνα των Βαυαρών τον Δεκέμβριο του 2009! Ήταν ένα ματς πρωταθλήματος στην έδρα της Μπόχουμ στις 12/12/2009, όταν ο Ντάνιελ Πράνιτς με αριστερό σουτ στο 56', μετά από πάσα του Φίλιπ Λαμ, είχε σημειώσει το 5-0 για τη Μπάγερν, στο τελικό 5-1 απέναντι στην τότε ομάδα του Ζοέλ Επαλέ...

Όσο για την τελευταία φορά που ο Κροάτης μέσος του Παναθηναϊκού είχε πετύχει δύο τέρματα σε έναν αγώνα, θα πρέπει να ανατρέξουμε στην περίοδο 2008-2009 και συγκεκριμένα στις 15 Νοεμβρίου 2008 και στον αγώνα Χέρενφεν-Ουτρέχτη. Τότε ο Πράνιτς είχε ισοφαρίσει για τη Χέρενφεν στο 7', ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με το δέκατο γκολ του εκείνη τη σεζόν διαμόρφωσε το τελικό 2-1!

Χρειάστηκε να περάσουν λοιπόν τέσσερα χρόνια για να βρει ξανά δίχτυα ο 32χρονος Κροάτης, αποδεικνύοντας πως επιστρέφει σιγά-σιγά στα υψηλά στάνταρ απόδοσης που τον καταξίωσαν πανευρωπαϊκά, και πέντε για να πετύχει δυο γκολ σε έναν αγώνα, στα παρθενικά του τέρματα με τη φανέλα του Παναθηναϊκού στο ευρύ 4-0 επί της Καλλονής στο ΟΑΚΑ!

Το θετικό για τον Πράνιτς, και κατ' επέκταση για τον Παναθηναϊκό, είναι πως φαίνεται να βρίσκει ξανά τον παλιό, καλό εαυτό του, στην... αυγή του 2014, μια χρονιά με Παγκόσμιο Κύπελλο. Ο άσος του «τριφυλλιού» επέστρεψε πρόσφατα στην Εθνική του, για τα μπαράζ που την έστειλαν Βραζιλία στα οποία και αγωνίστηκε βασικός, και σίγουρα θα θέλει μια θέση στην αποστολή της Κροατίας για το Μουντιάλ. Συνεπώς, στον Παναθηναϊκό μπορούν να περιμένουν ακόμα καλύτερα πράγματα από τον πλέον ποιοτικό ποδοσφαιριστή που διαθέτουν αυτή τη στιγμή στο ρόστερ...

Η τελευταία φορά που ο Πράνιτς πέτυχε δυο γκολ σε έναν αγώνα...

Volley League: Μία αγωνιστική κεκλεισμένων των θυρών στον Ολυμπιακό από τη ΔΕΑΒ