Διπλό πεντάδας από τον Αστέρα (photos)

Ένα γκολ του Τζερόνιμο Μπαράλες στο 56' αποδείχτηκε αρκετό για τον Αστέρα Τρίπολης ούτως ώστε να φύγει με το διπλό (0-1) από την έδρα του Εργοτέλη και να σκαρφαλώσει στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι Αρκάδες ήταν ανώτεροι από τους αντιπάλους τους και το αποτέλεσμα κρίνεται δίκαιο με βάση την εικόνα των δύο ομάδων στο Παγκρήτιο. Ως συνήθως ο κόσμος δεν ήταν αρκετός, αλλά και το παιχνίδι στερήθηκε ποιότητας.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά για να σκοράρουν και θα μπορούσαν να τα είχαν καταφέρει στο 54' όταν το σουτ του Κοντοέ κόντραρε κι εν συνεχεία σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Αθανασίου.

Τελικά τέσσερα λεπτά αργότερα ήρθε το πολυπόθητο γκολ με δυνατό δεξί σουτ του Μπαράλες μέσα από την περιοχή. Αυτό ήταν το τρίτο τέρμα του Αργεντινού σέντερ φορ με τη φανέλα του Αστέρα Τρίπολης.

Ο Γιάννης Πετράκης προσπάθησε από εκείνο το σημείο κι έπειτα πιο επιθετική την ομάδα του, αλλά η ομάδα της Τρίπολης αμύνθηκε εξαιρετικά και πανηγύρισε μία πολύ σημαντική νίκη που την έφερε στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας, εκεί που ισοβαθμεί με την Καλλονή.

Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Γιοβάνοβιτς στις καθυστερήσεις με δεύτερη κίτρινη κάρτα

Εργοτέλης (Γιάννης Πετράκης): Αθανασίου, Ρέντζας (63' Μπαντιμπανγκά), Γιοβάνοβιτς, Μεχία, Κοιλιάρας (8' Τζανακάκης), Καρντόσο (71'Αναστασάκος), Πελέ, Ρομάνο, Βερπακόφσκις, Χαντί, Διαμαντάκος

Αστέρας Τρίπολης (Στάικος Βεργέτης): Ερνάντεζ, Λούι (Ζαραδούκας), Ζησόπουλος, Γκοϊάν, Κοντοές, Σέτι, Μουνάφο, Ουσέρο, Ντε Μπλάσις, Ναβάρο (58' Γκρατσίνι), Μπαράλες (72' Τσαμπούρης)

Χάντμπολ Γυναικών: Ισοφάρισε η Πυλαία τον ΠΑΟΚ
BCL: Το σήκωσε η Μάλαγα