«Άλωσε» τους «Ζωσιμάδες» ο Πανιώνιος, 1-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα (video)

Επιστροφή στις νίκες για τον Πανιώνιο, ο οποίος επικράτησε 1-0 του ΠΑΣ Γιάννινα στην Ήπειρο και πήρε σημαντική βαθμολογική… ανάσα.

Οι παίκτες του Νίκου Παντέλη πήραν το «τρίποντο» χάρις στο τέρμα του Ντούνη στο 37’ ενώ στις καθυστερήσεις είχαν δοκάρι με τον Μαρουκάκη (93’), φτάνοντας τους 9 βαθμούς και την Καλλονή στην 11η θέση. Αντίθετα, οι Ηπειρώτες εμφανίστηκαν «μπλοκαρισμένοι» στην επίθεση, με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την τέταρτη ήττα τους στο πρωτάθλημα και έμειναν στους 10 βαθμούς, όσους έχουν και οι Αστέρας Τρίπολης και Παναιτωλικός στην 8η θέση.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και θέλησαν να πάρουν τον χώρο του κέντρου ούτως ώστε να ελέγξουν τον ρυθμό του αγώνα, όμως… έπεσαν στην παγίδα των «κυανέρυθρων», οι οποίοι τους έδωσαν χώρο και χτύπησαν στις… αντεπιθέσεις.

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ήταν από τον Μενδινό, με τον μέσο του Πανιωνίου να εκτελεί το φάουλ στο 14’ αλλά ο Βελλίδης μπλόκαρε, ενώ νέο φάουλ του Έλληνα άσου δύο λεπτά αργότερα, πέρασε άουτ. Ο ΠΑΣ Γιάννινα απείλησε στη συνέχεια με το σουτ του Κοροβέση στο 19’ με τον Γιαννακόπουλο να είναι σε ετοιμότητα.

Ο Πανιώνιος ανέβασε και πάλι… στροφές στη συνέχεια, απείλησε στο 35’ και πάλι με τον Μενδρινό, αλλά ο Βελλίδης έδιωξε σε κόρνερ του σουτ του πρώτου, ωστόσο, δύο λεπτά αργότερα, ο δυναμικός πορτιέρο των Ηπειρωτών δεν είχε… απάντηση στο σουτ του Ντούνη, που εκμεταλλεύτηκε τις κόντρες στην περιοχή του ΠΑΣ και με πλασέ άνοιξε το σκορ.

Στο δεύτερο μέρος, ο Σάββας Παντελίδης θέλησε να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του, περνώντας στον αγωνιστικό χώρο τον Βινσέντο αντί του Κεϊτά, ωστόσο, η αλλαγή δεν… έπιασε, μια και ο τελευταίος δεν κατάφερε να δημιουργήσει κινδύνους στην άμυνα των φιλοξενούμενων.

Η πρώτη απειλή των Ηπειρωτών ήρθε στο 47’ και πάλι με τον Κοροβέση, αλλά ο Γιαννακόπουλος αντέδρασε σωστά, ενώ στο 66’ οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι, όταν ο Βινσέντο βρέθηκε απέναντι στον Γιαννακόπουλο, ο Έλληνας τερματοφύλακας ήρθε σε επαφή… ελάχιστα πριν την επαφή του με τον μέσο του ΠΑΣ Γιάννινα, τον έριξε στο έδαφος, όμως ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί η αναμέτρηση.

Η νέα προσπάθεια του «Άγιαξ» να φτάσει στην ισοφάριση ήταν στο 74’ με τον Ίλιτς, αλλά και πάλι ο Γιαννακόπουλος έδιωξε. Πάντως, παρά την πίεση των γηπεδούχων, ο Πανιώνιος ήταν αυτός που είχε την καλύτερη ευκαιρία, όταν ο Μαρουκάκης έκανε το δυνατό σουτ, έξω από την περιοχή στο 93’ αλλά η μπάλα χτύπησε στο δεξί δοκάρι του Βελλίδη.