Ουντότζι… λαμπρός οδηγεί τον Άρη, 1-0 τη Βέροια

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Άρης, επικρατώντας 1-0 της Βέροιας με τέρμα του Σαλόζε Ουντότζι – «Τρικυμία» για τον Βοσκάκη στην Ημαθία.

Το «συγκρότημα» του Ζόραν Μιλίνκοβιτς ευτύχησε να εκμεταλλευτεί την… δεινότητα του Αφρικανού επιθετικού, αλλά και την αδυναμία της Βέροιας να απειλήσει την εστία του Διούδη.

Σε πολύ… ρηχά νερά κινήθηκαν οι δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο, καθώς οι φάσεις μπροστά στα καρέ των δύο πορτιέρο ήταν… σπάνιες. Ο Μρντάκοβιτς απείλησε στο 12’ αλλά το πλασέ του έφυγε άουτ, ενώ στο 31’ την ίδια κατάληξη είχε το σουτ του Καλτσά από τα δεξιά και το 40’ το δυνατό σουτ του Παπαδόπουλου έδιωξε σε κόρνερ ο Αναστασόπουλος.

Στο δεύτερο μέρος, η είσοδος του Αγκάνθο για τον Άρη του έδωσε περισσότερες λύσεις στην επίθεση και οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για ένα τέρμα. Οι «κίτρινοι» ευτύχησαν να προηγηθούν με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, όταν ο Τάτος εκτέλεσε το κόρνερ και στο πρώτο δοκάρι το… συνήθης ύποπτος, Ουντότζι με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στην εστία της «Βασίλισσας του Βορρά».

Το τέρμα των Θεσσαλονικέων έφερε τη Βέροια στα καρέ του «συγκροτήματος» του Ζόραν Μιλίνκοβιτς και μάλιστα, οι γηπεδούχοι έχασαν σημαντική ευκαιρία να φέρουν το ματς στα ίσια στο 69’ όταν η κεφαλιά του Μπαργκάν βρήκε σε αμυντικό και η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Τα τελευταία λεπτά, το παιχνίδι έγινε… ροντέο με πολλά νεύρα και δυνατά μαρκαρίσματα, με τους γηπεδούχους να πιέζουν ακόμα περισσότερο την εστία του Διούδη, ωστόσο, οι «κυανέρυθροι» δεν κατάφεραν να απειλήσουν σημαντικά τον Έλληνα τερματοφύλακα, με τον Άρη να παίρνει μια σημαντική βαθμολογική… ανάσα, παρά το γεγονός πως αγωνίστηκε στα τελευταία με εννέα παίκτες λόγω αποβολών των Οικονομόπουλου (93’) και Αγκάνθο (94’).

«Τρικυμία» από Βοσκάκη!

Θάλασσα... τα έκανε ο Κρητικός ρέφερι, ο οποίος στα τελευταία λεπτά έδειξε ουκ ολίγες κίτρινες κάρτες και αν οι αποβολές των Οικονομόπουλου και Αγκάνθο στα τελευταία λεπτά ήταν δικαιολογημένες, η αποβολή του Πουλίδο, αμέσως μετά το τέλος του αγώνα ήταν... τραγική. Ο Ισπανός αμυντικός του Άρη θέλησε να συγχαρεί τον Έλληνα διαιτητή και αυτός του έδειξε την κίτρινη κάρτα, η οποία ήταν η δεύτερη και τον απέβαλε, κάτι που σημαίνει πως δεν θα δώσει το «παρών» στο... ντέρμπι που ακολουθεί με τον Πλατανιά στην 9η αγωνιστική

Θυμηθείτε το γκολ και την εξέλιξη του αγώνα:

{coveritlive}9c03d9c191{/coveritlive}

Unsupported video

Θρίαμβος για το Περιστέρι του Σπανούλη - Ιστορική πρόκριση στο Final Four του BCL
Γνώριμοι στην Ελλάδα οι διαιτητές στις ρεβάνς ΠΑΟΚ - Μπριζ και Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός
Γκάφα ολκής από οπαδούς της Μπαρτσελόνα - Επιτέθηκαν στο πούλμαν της ομάδας τους (vid)
Σαρωτική η Μακάμπι Τελ Αβίβ κόντρα στην Μπασκόνια - Αντίπαλος του Παναθηναϊκού στα playoffs