Χωρίς... αντίσταση ο Ατρόμητος, 3-0 τον Λεβαδειακό (video)

Εύκολη… λεία αποδείχθηκε ο Λεβαδειακός για τον Ατρόμητο, με το… Αστέρι να επιστρέφει στις νίκες, επικρατώντας 3-0 στο Περιστέρι.

Το «συγκρότημα» του Γιώργου Παράσχου εκμεταλλεύτηκε το δυνατό… μπάσιμο στον αγώνα και με τις κεφαλιές των Ιγκλέσιας (12’) και Λαζαρίδη (14’) έριξε στα… σχοινιά τους «πράσινους» της Βοιωτίας και ο Ναπολεόνι (76’) δεν τους επέτρεψε να… σηκωθούν και να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ιδανικά την αναμέτρηση, πίεσαν από την αρχή την εστία του Πρζιρόβσκι και ευτύχησαν να πάρουν σημαντικό προβάδισμα, μέσα σε ένα… τρίλεπτο με δύο φάσεις… καρμπόν. Συγκεκριμένα, στο 12’ ο Ιγκλέσιας με κεφαλιά από κόρνερ του Ούμπιντες άνοιξε το σκορ και στο 14’ ο Λαζαρίδης εκμεταλλεύτηκε το νέο… στημένο της ομάδας του. Ο Αργεντίνος μεσοεπιθετικός, εκτέλεσε το κόρνερ, από την δεξιά πλευρά αυτή τη φορά και στο δεύτερο δοκάρι, ο Έλληνας αμυντικός με νέα κεφαλιά, ανάγκασε τον πορτιέρο του Λεβαδειακού να μαζέψει για δεύτερη φορά την μπάλα από την εστία του.

Το προβάδισμα των δύο τερμάτων έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του Περιστερίου να ελέγξει πλήρως τον αγώνα στο πρώτο ημίχρονο, τη στιγμή που οι «πράσινοι» δεν έδειχναν σημάδια αντίδρασης, αφήνοντας… τον Σηφάκη να παρακολουθεί τον αγώνα χωρίς να… ιδρώσει σημαντικά.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Λεβαδειακός προσπάθησε να αντιδράσει και απείλησε για πρώτη φορά στο 57’ με το γυριστό του Μάντζιου, αλλά ο τερματοφύλακας του Ατρόμητου ήταν στην σωστή θέση και με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε, βάζοντας ουσιαστικά… τέλος τις όποιες ελπίδες των φιλοξενούμενων.

Μάλιστα, τρία λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι απείλησαν με τον Ουμπίντες, αλλά το σουτ έφυγε άουτ, ενώ την ίδια αντίδραση είχε και το πλασέ του Ναπολεόνι στο 66’ μέσα από την περιοχή. Το… μπαράζ των χαμένων ευκαιριών για τους «κυανόλευκους» συνεχίστηκε στο 68’ με το πλασέ του Καραγκούνη, αλλά το 76’ ο Ναπολέονι «κλείδωσε» το «τρίποντο» για την ομάδα του, μια και νίκησε στην έξοδο τον Πρζιρόβσκι.

Όπως είναι εύκολα αντιληπτό, τα τελευταία λεπτά του αγώνα… μετατράπηκαν σε τυπική διαδικασία, μια και ο Λεβαδειακός δεν κατάφερε να πιέσει σημαντικά τον Σηφάκη και οι γηπεδούχοι… κατέβασαν ταχύτητα. Αυτή ήταν η τρίτη νίκη της ομάδας του Γιώργου Παράσχου στα τελευταία τέσσερα ματς, φτάνοντας τους 14 βαθμούς, περνώντας τον Εργοτέλη στην 3η θέση – με παιχνίδι λιγότερο οι Κρητικοί – ενώ οι φιλοξενούμενοι έμειναν στους 8 βαθμούς, τρεις μακριά από την επικίνδυνη ζώνη.

Θυμηθείτε τα γκολ και την εξέλιξη του αγώνα, όπως σας τον πρόσφερε το Onsports:

{coveritlive}c449bede61{/coveritlive}

Unsupported video

Ρέντη: Βρέθηκαν χρήματα σε λογαριασμούς συγγενών των συλληφθέντων που δεν μπορούν να δικαιολογηθούν
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε το Game 1 των playoffs Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι Τελ Αβίβ
Η καρδιά των Πρωταθλητών Νάγκετς! Ανατροπάρα at the buzzer από το -20 κόντρα στους Λέικερς
Τζορτζίνα Ροντρίγκεζ: Με τον Κριστιάνο Ρονάλντο στη σάουνα