Έμεινε…  Ατρόμητος στο 89΄

Έμεινε… Ατρόμητος στο 89΄

Ο Ατρόμητος έσωσε την παρτίδα στο τέλος, γλιτώνοντας από μια βέβαιη ήττα στο ματς του Περιστερίου με τον ΠΑΟΚ.

Ο «δικέφαλος του βορρά» , ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι το 89΄, με 2-1, όταν ο Σφακιανάκης με κεφαλιά μετά από σέντρα του Δάρλα, πέτυχε το 2-2, δίνοντας στην ομάδα του έναν πολύτιμο βαθμό, ο οποίος μπορεί να αποδειχθεί «χρυσός», για την εξασφάλιση της παραμονής στη Super League.
Από την άλλη πλευρά, η ομάδα της Θεσσαλονίκης, η οποία κρατούσε στα χέρια της την πολύτιμη νίκη, έχασε την ευκαιρία, να «κλειδώσει» τη συμμετοχή της, στα play off.
O ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, αναλαμβάνοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο τέταρτο.
Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν κάποια αξιόλογη φάση μπροστά από την εστία του Χαλκιά.
Από την άλλη πλευρά, οι Περιστεριώτες προσπάθησαν να ισορροπήσουν το παιχνίδι και κατάφεραν να προηγηθούν στην πρώτη καλή αντεπίθεσή τους  στο 13΄, με γκολ του Σφακιανάκη.
Ο «δικέφαλος του βορρά», αντέδρασε γρήγορα και επτά λεπτά αργότερα, ισοφάρισε σε 1-1.
Ο Σαλπιγγίδης κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του από τον Ολιβέιρα το οποίο εκτέλεσε ανεπιτυχώς ο Βιεϊρίνια και στην επαναφορά ο Λίνο, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ιτάνζ.
Παρ΄ όλα αυτά, ό Ατρόμητος δεν πανικοβλήθηκε. Ισορρόπησε και πάλι το παιχνίδι, αλλά μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου 45λεπτου, δεν μπόρεσε να βγει με αξιώσεις προς την εστία του Χαλκιά.
Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ, ευτύχησε να πετύχει το 1-2, πολύ νωρίς, και συγκεκριμένα στο 51΄με τον Ελ Ζαρ, γεγονός που λειτούργησε προς όφελος του.
Η ομάδα της Θεσσαλονίκης, έχοντας ανεβασμένη ψυχολογία, έβγαζε επικίνδυνες αντεπιθέσεις, δημιουργώντας προβλήματα, στην άμυνα των παικτών του Ατρόμητου.
Έφτασε μάλιστα κοντά στο 1-3, στο 65΄ όταν ο Αρίας με μακρινό σουτ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.
Οι γηπεδούχοι, πιεζόμενοι από το γεγονός ότι βρίσκονταν πίσω στο σκορ, προσπάθησαν να βγουν μπροστά, προκειμένου να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα, και λίγο έλειψε να το πετύχουν στο 81΄, όταν ο Σαγκανόφσκι εκτέλεσε φάουλ, στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι.
Τον Ατρόμητο, λύτρωσε τελικά ο  Σφακιανάκης στο 89’, ο οποίος με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 2-2, σε ένα παιχνίδι, το οποίο είχε συνεχείς εναλλαγές στο σκορ και στα… συναισθήματα των παικτών των δύο ομάδων.

Θυμηθείτε λεπτό προς λεπτό την αναμέτρηση, πατώντας εδώ.