AEL… THE END!

Σ’ ένα συναρπαστικό ματς, η Λάρισα αναδείχθηκε ισόπαλη 3-3 με τον Εργοτέλη.

Έτσι, με αυτό το αποτέλεσμα, πολύ δύσκολα η θεσσαλική ομάδα θα παραμείνει στην Superleague.

Η ΑΕΛ, αν και μέχρι το 90’ ήταν μπροστά στο σκορ (3-2), δεν κατάφερε να κρατήσει το πολύτιμο «τρίποντο», καθώς ο Βερπακόφσκις ισοφάρισε και χάρισε τον «πόντο»  στους φιλοξενούμενους.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν  δυνατά στο ματς και ουσιαστικά στην πρώτη τους επικίνδυνη φάση, ευτύχησαν να πάρουν το προβάδισμα (13’).

Ο Αμπουκαραρί  σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η  μπάλα κόντραρε στους αμυντικούς της κρητικής ομάδας και κατέληξε στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Δασκαλάκη.

Από εκεί και πέρα, η ομάδα του Νίκου Καραγεωργίου προσπάθησε να αντιδράσει και άρχισε να πιέζει του «βυσσινί». Έτσι, δέκα λεπτά αργότερα ο Εργοτέλης έφερε το ματς στα ίσια. Η άμυνα της ΑΕΛ ολιγώρησε και ο Βερπακόφσκις με κεφαλιά «έγραψε» το 1-1.

Το συγκρότημα του Νίκου Κωστένογλου, πήρε εκ νέου τα ηνία του αγώνα και στο 37’ η κεφαλιά του Πανκράτ κατέληξε στην αγκαλιά του Δασκαλάκη.

Στην επανάληψη, η Λάρισα μπήκε… φουριόζα. Έτσι,  ο Τσιμπάμπα, στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, έκανε μια πολύ ωραία ενέργεια μέσα στην περιοχή, άδειασε την άμυνα των φιλοξενούμενων και με διαγώνιο σουτ, πραγματοποίησε το 2-1.

Η χαρά της ΑΕΛ, όμως, δεν κράτησε πολύ, καθώς τέσσερα λεπτά αργότερα ο Εργοτέλης ισοφάρισε και πάλι το ματς, με κεφαλιά του Χίμπλιγκερ, από την καρδιά της άμυνας των γηπεδούχων.

Στη συνέχεια, ωστόσο, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με το παιχνίδι να παίζεται κυρίως στον χώρο του κέντρου.

Παρ’ όλα αυτά, η Λάρισα κατάφερε να μπει στο 80’ και πάλι στην… θέση του ο οδηγού. Ο Κατσιαρός έβγαλε μια σέντρα από τα αριστερά και ο Κουζέν με κεφαλιά βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Ο Εργοτέλης, όμως, δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Βερπακόφσκις με προβολή, έσωσε την… παρτίδα για τους φιλοξενούμενους και διαμόρφωσε το τελικό 3-3.