Κρατάει την εμπειρία και… τρέχει ο Ολυμπιακός (video)

Ο Ολυμπιακός έζησε τη… μαγεία το Άνφιλντ, γνωρίζοντας με… κάτω τα χέρια την ήττα από τη Λίβερπουλ 2-0 προκαλώντας και πάλι έντονο προβληματισμό – κυρίως – με την αμυντική του λειτουργία.

Το παιχνίδι ήταν αφιερωμένο στη δράση του μεγάλου αρχηγού των «κόκκινων» Στίβεν Τζέραρντ, με τους Άγγλους οπαδούς να δηλώνουν δυναμικό «παρών» και να στέκονται στο πλευρό του διεθνή μέσου και να γεμίζει το Άνφιλντ, δείχνοντας πόσο σημαντική είναι η παρουσία τους σε ανάλογα ματς.

Αναφορικά με τον αγώνα, ο Ολυμπιακός έδειξε για μία ακόμα φορά τα κενά στην αμυντική λειτουργία, με την βρετανική ομάδα να δημιουργεί ουκ ολίγες επικίνδυνες καταστάσεις στα καρέ των Πρωταθλητών και Κυπελλούχων Ελλάδας. Στο 24’ ο Άλεν άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους και στο 62’ ο Χέντερσον διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Λίβερπουλ ήταν αυτή που μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και πίεσε για ένα γρήγορο τέρμα, αλλά στο 3’ η σέντρα του Άλεν πέρασε άουτ, ενώ στο δύο λεπτά αργότερα, ο Μέγιερι βγήκε γρήγορα και σταμάτησε τον Άσπας. Στο 9’ ο Τζέραρντ έκανε το μακρινό σουτ, όμως η μπάλα πέρασε άουτ, ενώ στο 18’ ο Μέγιερι μπλόκαρε την προσπάθεια του Άσπας.

Στο 23’ η Λίβερπουλ έφτασε και πάλι κοντά στο γκολ με τον Άλαν, ο οποίος έκανε το σουτ, έπειτα από «τακουνάκι» του Άσπας, όμως η μπάλα πέρασε άουτ, αλλά στο επόμενο λεπτό, η υπεροχή των Άγγλων έφερε… καρπούς με τον Άλεν. Ο Μεντζανί έκανε το λάθος, ο Άσπας πήρε η μπάλα, έκανε τη σέντρα και ο Άλεν με προβολή νίκησε τον Μέγιερι για το 1-0.

Οι Άγγλοι δεν έριξαν… ρυθμούς μετά το τέρμα που σημείωσαν και απείλησαν και πάλι στο 29’ με το κοντινό πλασέ του Άσπας, αλλά ο Μέγιερι ενήργησε σωστά και με τα πόδια έδιωξε, ενώ στο 33’ το σουτ του Τζόνσον πέρασε άουτ. Έξι λεπτά αργότερα, οι «κόκκινοι» έφτασαν και πάλι με αξιώσεις στα καρέ του Ούγγρου πορτιέρο, όταν ο Άλεν πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ, ενώ στο επόμενο λεπτό, ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού πρόλαβε την επέλαση του Τζέραρντ και μπλόκαρε, κάτι που έκανε και το 42’ προλαβαίνοντας την πάσα του Στέρλινγκ.

Στο ίδιο έργο… θεατές

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Μίτσελ προσπάθησε να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του περνώντας στον αγωνιστικό χώρο τους Παπάζογλου και Βάις στις θέσεις των Σαλίνο και Σάμαρη, αντίστοιχα, ενώ αλλαγή υπήρξε και στον «άσο», με τον Ρομπέρτο να παίρνει τη θέση του Μέγιερι.

Όμως, παρά τις αλλαγές, η Λίβερπουλ ήταν αυτή που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και απείλησε στο 51’ με την σέντρα σουτ του Μέγιερι, αλλά η φάση πέρασε ανεκμετάλλευτη, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Ρομπέρτο μπλόκαρε την προσπάθεια του Κουτίνιο, ο οποίος μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά και στην εξέλιξη της φάσης, ο Τουρέ κόντραρε την προσπάθεια του Ντομίνγκεζ.

Υψηλοί… προσκεκλημένοι

Δύο λεπτά μετά την συμπλήρωση της μίας ώρας του φιλικού το Άνφιλντ σηκώθηκε για πρώτη φορά στο… πόδι, καθώς στον αγωνιστικό χώρο πέρασε ο Λουίς Σουάρες, αντί του Άσπας, με τους οπαδούς των «κόκκινων» να δείχνουν την αγάπη τους στον Ουρουγουανό επιθετικός, ο οποίος εμφανίζεται κοντά στην αποχώρησή του από την ομάδα.

Ωστόσο, μεγαλύτερο χειροκρότημα συγκέντρωσε ο Τζέιμι Κάραγκερ, ο οποίος την προηγούμενη σεζόν αποχώρησε από την ενεργό δράση. Ο Άγγλος μπήκε αντί του Τουρέ, ενώ ο Άλεν έδωσε την θέση του στον Χέντερσον.

Μάλιστα, ο τελευταίος στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, νίκησε τον Ρομπέρτο, διπλασιάζοντας τα τέρματα για την ομάδα του, καθώς πήρε την μπάλα έπειτα από κάθετη του Στέρλινγκ και από πλάγια θέση με ωραίο πλασέ, έστειλε τη μπάλα στο βάθος της εστίας του Ολυμπιακού.

Στην συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» θέλησαν να κάνουν πιο αισθητή την παρουσία τους, αλλά απειλούσαν κυρίως με μακρινά σουτ, όπως στο 63’ με τον Μασάντο, αλλά η προσπάθειά του έφυγε άουτ.

Στο 72’ ήταν η… σειρά του Φάουλερ να… αποθεωθεί από τους οπαδούς της Λίβερπουλ, επιστρέφοντας στον αγωνιστικό χώρο με την φανέλα των «κόκκινών». Τρία λεπτά αργότερα, ο Άγκερ έδιωξε σε κόρνερ προ του Σαβιόλα, έπειτα από εξαιρετική πάσα του Σιόβα.

Ο Φάουλερ έφτασε κοντά στο γκολ στο 81’ αλλά ο Αβραάμ Παπαδόπουλος έδιωξε σε κόρνερ το πλασέ του παλαίμαχου Άγγλου και στο 84’ ο Στίβεν Τζέραρντ πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρου, γνωρίζοντας την απόλυτη αποθέωση από τους οπαδούς της Λίβερπουλ.

Λίβερπουλ: Μινιολέ, Τζόνσον, Ενρίκε, Τουρέ (62’ Κάραγκερ), Άγκερ, Λούκας, Άλεν (62’ Χέντερσον), Κουτίνιο (72’ Φάουλερ), Στέρλινγκ (72’ Λουίς Αλμπέρτο), Άσπας (62’ Σουάρες), Τζέραρντ (84’ Σπίρινγκ).

Ολυμπιακός: Μέγιερι (46’ Ρομπέρτο), Σαλίνο (46’ Παπάζογλου), Μεντζανί (59’ Μανωλάς), Σιόβας (76’ Αβρ. Παπαδόπουλος), Χολέμπας, Φέισα, Μανιάτης (76’ Λυκογιάννης), Σάμαρης (46’ Βάις), Κάμπελ (76’ Διαμαντάκος), Ντομίνγκεζ (59’ Μασάντο), Μήτρογλου (59’ Σαβιόλα).