Καλή εμφάνιση, διδακτική ήττα για Ατρόμητο

Ο Ατρόμητος εμφανίστηκε ανταγωνιστικός και στο τρίτο και πιο δυνατό φιλικό στην Αγγλία με την Γουέστ Μπρομ, ηττήθηκε 3-1 από τους Βρετανούς, ωστόσο κρατά το καλό «πρόσωπο» και καλείται να μάθει από τα λάθη του, ενόψει των play offs του Europa League.

Η ομάδα του Γιώργου Παράσχου ολοκλήρωσε με θετικό πρόσημο τα φιλικά του στο Νησί και έδειξε πως βρίσκεται σε καλό… δρόμο λίγες μέρες πριν τις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις στη δεύτερη τη τάξει διασυλλογική διοργάνωση της Ευρώπης. Ο Καραγκούνης άνοιξε το σκορ στο 12’ ωστόσο, με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο μέρος, η Γουέστ Μπρομ πανηγύρισε τη φιλική νίκη με τέρματα των Ανελκά (55’), Μπεραΐνο (75’) και Ρόζενμπεργκ (86’).

Η εξέλιξη του αγώνα

Μοιρασμένα ήταν τα πρώτα λεπτά του φιλικού με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν τα «πατήματά» τους στον αγωνιστικό. Οι Άγγλοι θέλησαν να ελέγξουν τον ρυθμό, ενώ οι Περιστεριώτες αναζήτησαν την κόντρα.

Μάλιστα, από αντεπίθεση, ο Καραγκούνης άνοιξε το σκορ, καθώς εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την μπαλιά του Παπαδόπουλου, φάση που είχε προκύψει από την ωραία επέμβαση του Τσενάμο στον Λονγκ.

Στη συνέχεια, οι Βρετανοί προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά ο Μπεραΐνο δεν κατάφερε να κάνει σωστά το γύρισμα στην περιοχή στο 26’ και εννέα λεπτά αργότερα, ο Ρόζενμπεργκ εκτέλεσε το φάουλ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 41’ ο Ατρόμητος δικαιούται να «φωνάζει» για πέναλτι, όταν ο Παπαδόπουλος πήρε τη μπάλα, έπειτα από λάθος των αμυντικός της Μπρομ, ο Μάιχιλ θέλησε να διώξει, αλλά τον βρήκε στο πόδι, με τον διαιτητή να μη σημειώνει την παράβαση.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τους γηπεδούχους, καθώς στην πρώτη ευκαιρία που δημιούργησαν στα καρέ του Σηφάκη έφτασαν στην ισοφάριση. Συγκεκριμένα, στο 55’ ο Ανελκά με καρφωτή κεφαλιά από την «καρδιά» της ελληνικής άμυνας, έκανε το 1-1.

Στην συνέχεια, ο Ατρόμητος έχασε λίγο από το ρυθμό του, έχοντας, ωστόσο, τη… δικαιολογία των πολλών αλλαγών από τον Παράσχο. Μάλιστα, στο 70’ ο Μπεΐρανο είχε δοκάρι και πέντε λεπτά αργότερα, βρήκε το… δρόμο προς τα δίχτυα, εκμεταλλευόμενος τη σέντρα από αριστερά του Ρόζενμπεργκ.

Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Σουηδός επιθετικός, σημειώνοντας το καλύτερο τέρμα της αναμέτρησης, μια και ο «κεραυνός» που… έπιασε δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Σηφάκη.

Θυμηθείτε τα γκολ και την εξέλιξη της αναμέτρησης από το Onsports:

{coveritlive}dd1fcd8fab{/coveritlive}

Αρχίζει καριέρα προπονητή ο Φαν Πέρσι
Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ