Ράβει «σεντόνι» έξι... αστέρων ο ΠΑΟΚ!

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση στην πρόβα τζενεράλε ενόψει Μέταλιστ, ο ΠΑΟΚ διέσυρε 6-0 τη Νις και έδειξε πανέτοιμος για το… σεντόνι.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τον «Δικέφαλο του Βορρά» ήταν ο Στέφανος Αθανασιάδης, ο οποίος σε περίπου μισής ώρας συμμετοχής… κατάφερε να σημειώσει χατ-τρικ (74’, 78’ και 81’). Εξαιρετική η παρουσία του Γεωργιάδη από τα αριστερά, με τον Έλληνα μεσοεπιθετικό να σκοράρει στο 54’. Τέρμα και για τον Κατσικά στο 90’ ενώ το σκορ είχε ανοίξει ο Πουέλ στο 34’ με αυτογκόλ.

Οι «ασπρόμαυροι» πέρασαν με… άριστα το τελευταίο τεστ πριν από τις δύο αναμετρήσεις με την Μέταλιστ Χάρκιβ στον γ’ προκριματικό γύρο του Champions League. Βέβαια, τα χαμόγελα θα πρέπει να… σταματήσουν άμεσα, προκειμένου το «συγκρότημα» του Χουμπ Στέφενς να μην βρεθεί προ εκπλήξεως στα ματς με τους Ουκρανούς.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και πίεσε ψηλά στην άμυνα της γαλλικής ομάδας και η πρώτη απειλή ήταν από τον Κατσουράνη μόλις στο 6’ με κεφαλιά, αλλά ο Οσπίνα μπλόκαρε με ευκολία και έξι λεπτά αργότερα, ο πορτιέρο της Νις έδιωξε εντυπωσιακά το φάουλ του Λίνο από τον άξονα.

Η γαλλική ομάδα προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά στο 27’ ο Γλύκος αντέδρασε σωστά και μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια το ψηλοκρεμαστό σουτ του Ντιγκάρ. Στα επόμενα λεπτά, ο ΠΑΟΚ ανέβασε… ρυθμούς και κατάφερε να ανοίξει το σκορ με το αυτογκόλ του Πουέλ, ο οποίος αιφνιδιάστηκε από τη σέντρα του Κίτσιου και έστειλε την μπάλα στην εστία του Οσπίνα.

Οι «ασπρόμαυροι» θα μπορούσαν να είχαν πετύχει και δεύτερο τέρμα πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους, αλλά στο 39’ το πλασέ του Λούκας βρήκε σε ετοιμότητα τον πορτιέρο της Νις και στο 43’ το πλασέ του Βούκιτς πέρασε άουτ.

«Κατηφόρα» στο δεύτερο μέρος

Η… επανάληψη άνηκε εξ ολοκλήρου στο «συγκρότημα» του Χουμπ Στέφενς, το οποίο αφού… γλύτωσε από την ευκαιρία που δημιούργησε ο Ζβίτανιτς στο 49’ πήρε… φόρα και δεν σταματούσε με τίποτα.

Αρχικά στο 54’ ο Γεωργιάδης με πλασέ από το ύψος της περιοχής διπλασίασε τα τέρματα του «Δικέφαλου» και στην συνέχεια, ο Κλάους Αθανασιάδης ανέλαβε… δράση, σημειώνοντας χατ τρικ σε διάστημα επτά λεπτών.

Στο 74’ έστειλε για πρώτη φορά στα δίχτυα της Νις έπειτα από ασίστ του Σαλπιγγίδη, τέσσερα λεπτά αργότερα βρήκε τον… δρόμο με πλασέ μέσα από περιοχή και στο 81’ διαμόρφωσε το 5-0 έπειτα από ωραία ενέργεια στην… κόντρα.

Το… κερασάκι στην «τούρτα» έβαλε στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης ο Κατσικάς, ο οποίος με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, «έγραψε» το τελικό 6-0.

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Κίτσιου, Λίνο, Βίτορ, Κατσουράνης, Τζιόλης, Λάζαρ, Γεωργιάδης, Λούκας, Βούκιτς και Σαλπιγγίδης.

Νις: Οσπίνα, Αμάβι, Πουέλ, Πεϊτσίνοβιτς, Κολοτζιέτσιακ, Ντιγκάρ, Μεντί, Μπρούελς Πιέντ, Τραορέ, Εϊσερίκ.

Θυμηθείτε τα γκολ και την εξέλιξη της αναμέτρησης όπως σας την μετέφερε το Onsports:

{coveritlive}2056ab9daf{/coveritlive}

Γιάννης Αντετοκούνμπο: Παντρεύεται στην Ελλάδα το καλοκαίρι - Πού θα γίνει ο γάμος (vid)
Ολυμπιακός - Άστον Βίλα: Με 1.600 φιλάθλους οι Άγγλοι στο «Γ. Καραϊκάκης»
Ο Γουόρνικ δικαιώνει Παναθηναϊκό και Αταμάν για τα σοβαρά διαιτητικά λάθη στο Game1 με τη Μακάμπι
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι και τελικό Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός