Κολοσσιαίος... Δέλλας (video)

Η εμφάνιση και το γκολ του με τον ΠΑΟΚ απέδειξαν το πόσο σημαντικός είναι για την ΑΕΚ ο Τραϊανός Δέλλας.

Αν και αποκτήθηκε το καλοκαίρι του 2010 περισσότερο ως μια «λύση πολυτελείας» στον πάγκο τελικά οι ανάγκες της ομάδας τον έφεραν στην πρώτη γραμμή. Όντας βασικός στα περισσότερα παιχνίδια της ΑΕΚ έδειξε από την αρχή και στον Χιμένεθ πως μπορεί με την προσωπικότητα και την ποδοσφαιρική του αξία να αποτελέσει, όπως αναμενόταν, έναν εκ των ηγετών της ομάδας.

Μάλιστα, ο Ισπανός τον είχε συμπεριλάβει μαζί με τους Λυμπερόπουλο και Καφέ στην τριάδα των παικτών, που όταν ένας τους λείπει από κάποιο ματς δημιουργείται πρόβλημα για την ομάδα. Βέβαια, αυτό που δεν περιμένει κανείς από τον έμπειρο αμυντικό είναι να βοηθήσει στο σκοράρισμα. Παρ’ όλα αυτά το ύψος του τον βοηθάει στο να προωθείται στις στημένες φάσεις.

Σε μια από αυτές λοιπόν έβαλε τη σφραγίδα του στη ρεβάνς με τον ΠΑΟΚ στο γήπεδο της Τούμπας. Ήταν το 48ο λεπτό του αγώνα όταν ο Σκόκο εκτέλεσε φάουλ από αριστερά, «γεμίζοντας» στην περιοχή. Ο Δέλλας κατάφερε να ξεφύγει από τα μαρκαρίσματα και από το ύψος της μικρής περιοχής με κεφαλιά «ψαράκι», κάτι που είναι δύσκολο να το πετύχει με τον σωματότυπο που έχει, νίκησε τον Κρέσιτς ανοίγοντας το σκορ.

Αυτό το γκολ χάρισε την πρόκριση στην ΑΕΚ που επικράτησε τελικά με 1-0 και έφερε στο νου όλων μνήμες από το 2004. Στο «έπος της Πορτογαλίας» ο Δέλλας ή όπως τον αποκαλούν έκτοτε, «Κολοσσός» πέτυχε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιτελικού με την Τσεχία γκολ με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Τσιάρτα, στέλνοντας την Ελλάδα στον τελικό του Euro.

Επίσης, ακόμη ένα μεγάλης σημασίας γκολ έχει πετύχει στη δεύτερη θητεία του με την ΑΕΚ τη σεζόν 2006-07. Στο ντέρμπι με γηπεδούχο τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ, στον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος το σκορ του αγώνα είναι 1-1 μετά από τέρματα των Παπαδόπουλου και Μαντούκα. Στο 76’ λοιπόν ο Δέλλας παίρνει τη μπάλα μέσα  στην περιοχή, με μια τρίπλα ελευθερώνεται και με δυνατό δεξί σουτ στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα διαμορφώνοντας το τελικό 2-1 υπέρ των «κιτρινόμαυρων».

Πλέον άπαντες στο «κιτρινόμαυρο στρατόπεδο» περιμένουν τον τελικό της 30ης Απριλίου με τον Ατρόμητο στο Κύπελλο για να δουν ξανά μια εμφάνιση αντάξια της καριέρας και της αξίας του Δέλλα που θέλει να κλείσει την ποδοσφαιρική του πορεία με την κατάκτηση αυτού του τροπαίου.

NBA: Συγκλονιστικός ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, αλλά απελπιστικά μόνος - Σοκ για τους Σέλτικς
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Επανέρχεται η Γαλατασαράι για τον Ερικσεν
Πολωνία: Ενισχύει με στρατό τους Ολυμπιακούς Αγώνες
Ιβάνα Κνολ: Η πιο διάσημη οπαδός του Μουντιάλ «ζεσταίνεται» για το Euro 2024 (pics)