Πανθρακικός και πάλι στα... σαλόνια (video)

Στα... σαλόνια της Super League θα αγωνίζεται και τη νέα σεζόν ο Πανθρακικός, μετά την άνετη επικράτησή του επί της Κέρκυρας με 2-1. Και τυπικά στη Football League οι «Φαίακες».

Ο Τζάνης στο 37ο λεπτό και ο Δ. Παπαδόπουλος στο 83ο τα γκολ των νικητών, ο Κυβελίδης στο 90' αυτο των φιλοξενούμενων.

Ο Πανθρακικός συγκέντρωσε 33 βαθμούς στον φετινό μαραθώνιο και κατάφερε με το σπαθί του να παραμείνει στην κατηγορία, παίρνοντας τις νίκες που έπρεπε. Το μεγαλύτερο βήμα είχε γίνει την προηγούμενη αγωνιστική στο ΟΑΚΑ απέναντι στην ΑΕΚ και σήμερα (21/04) στην Κομοτηνή «σφραγίστηκε» με τον καλύτερο δυνατό τρόπο η παραμονή της ομάδας του Παύλου Δερμιτζάκη στη μεγάλη κατηγορία. Ο Πανθρακικός κατάφερε μάλιστα να κερδίσει για δεύτερη φορά την παραμονή του στη Super League, αφού το ίδιο είχε κάνει και την περίοδο 2008-2009, και απέδειξε ότι ήρθε… για να μείνει.

Οι γηπεδούχοι έπαιζαν απέναντι στην εδώ και καιρό υποβιβασμένη Κέρκυρα και κατάφεραν στο 37’ του αγώνα να πάρουν προβάδισμα με τον Χρήστο Τζάνη, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 59’ είχε δοκάρι και δεν μπόρεσε να πετύχει το δεύτερο γκολ του στο ματς. Εν τέλει, το 2-0 διαμορφώθηκε από τον πρώτο σκόρερ της ομάδας, τον αναγεννημένο φέτος Δημήτρη Παπαδόπουλο, ο οποίος στο 87’ νίκησε τον Στρατηλάτη και έδωσε το έναυσμα για… πανηγυρισμούς στην Κομοτηνή!

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ: Βρονταράς, Σαρακατσάνος, Μουνάφο (11' Λαδάκης), Τζάνης, Χρήστου (66' Ζορντάο Ντιόγκο), Σκλιοπίδης, Μπαϊκαρά (82' Μίνγκας), Βαϊρουά, Παπαδόπουλος, Κάστσελαν, Σερφά

ΚΕΡΚΥΡΑ: Στρατηλάτης, Πετρούσης, Σταμόγιαννος, Ηλιάδης (78' Ανδρεόπουλος), Αγρίτης (46' Ντινιωτάκης), Κρητικός, Αρμένης, Γκέσιος (39' Κυβελίδης), Στάμου, Λεόν, Αθανασίου