Άνοιξαν λογαριασμό

Το πρώτο τους γκολ με την φανέλα του ΠΑΟΚ για την φετινή χρονιά πέτυχαν στον  αγώνα(13-03) κόντρα στον Ολυμπιακό ο Βίκτορ Βιτόλο και ο Βασίλης Κουτσιανικούλης.

Αμφότεροι το πανηγύρισαν με την ψυχή τους καθώς εκτός από μια σημαντική νίκη, τους πρόσφερε και την απαραίτητη αυτοπεποίθηση για την συνέχεια.
Ο Κουτσιανικούλης τον τελευταίο καιρό βρίσκεται σε ανοδική πορεία και έψαχνε το γκολ για να πιστοποιήσει τις καλές του εμφανίσεις. Στον αγώνα με τον Εργοτέλη (09-03) έχασε δύο σημαντικές ευκαιρίες, χθες όμως έδειξε πείσμα, πίεσε τον Πάρντο και πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης. Αυτό ήταν το 3ο μόλις γκολ του Λαρισαίου μεσοεπιθετικού στην καριέρα του στον ΠΑΟΚ. Έχει σκοράρει την περσινή περίοδο στην νίκη του ΠΑΟΚ 3-0 με τον Λεβαδειακό και στην νίκη 1-0 με τον Αστέρα Τρίπολης. Πάντως αυτό δεν ήταν το πρώτο τέρμα του Κουτσιανικούλη κόντρα στον Ολυμπιακό καθώς τον Φεβρουάριο του 2009 με την φανέλα του Εργοτέλη είχε ξαναπληγώσει τον Ερνέστο Βαλβέρδε χαρίζοντας με πλάσε την νίκη με 1-0 στους Κρητικούς.

Το δεύτερο τέρμα του ως παίχτης του «Δικεφάλου» σημείωσε χθες ο Βίκτορ Βιτολό. Ο Ισπανός που ταλαιπωρήθηκε από μακροχρόνιο τραυματισμό ξέσπασε σε δάκρυα μετά την εκτέλεση του πέναλτι αφιερώνοντας το γκολ στον γιατρό του ΠΑΟΚ, που στάθηκε δίπλα του αυτή την δύσκολη περίοδο. Το πρώτο του γκολ το είχε σημειώσει τον Νοέμβριου του 2009 και αυτό με πέναλτι κόντρα στον Άρη διαμορφώνοντας το 3-0 στο τελικό 4-1. Ο Βιτόλο πάντως στην καριέρα του στην Ελλάδα έχει χτυπήσει και ένα ακόμα πέναλτι, με την φανέλα του Άρη στο αγώνα Κυπέλλου κόντρα στην σημερινή του ομάδα, τον Ιανουάριο του 2009. Ήταν αυτό που απέκρουσε ο Κώστας Χαλκιάς με την μπάλα έπειτα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι. Ο ΠΑΟΚ πήρε τελικά την πρόκριση για τους «8» του θεσμού με 9-8.