Ντεμπούτο με τεσσάρα

Τι και αν βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, ο Άρης σε έναν αγώνα πλούσιο σε θέαμα και συγκινήσεις, κατάφερε να πάρει το πολυπόθητο διπλό στην έδρα της Κέρκυρας  με 4-3.

Τη νίκη προκειμένου να μην μπλέξει σε περιπέτειες ήθελε ο Άρης, με τους Κερκυραίους να προσπαθούν να «σβήσουν» τα τελευταία ανεπιτυχή αποτελέσματα και γιατί όχι να διατηρήσουν ζωντανές τις όποιες ελπίδες τους για είσοδο στα play off.

Παρά το γεγονός πως  το κίνητρο των φιλοξενούμενων ήταν ισχυρότερο, οι «Φαίακες» ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και ευτύχησαν μάλιστα να προηγηθούν μόλις στο 7’. Ο Μαζνόφ δε θα αρνηθεί την ασίστ του Στολτίδη και με δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής θα ανοίξει το σκορ.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι γηπεδούχοι έδωσαν χώρο στον Άρη και «πατώντας» πάνω στο γκολ, θέλησαν να χτυπήσουν στις αντεπιθέσεις.
Οι φωνές ωστόσο του Σάκη Τσιώλη στο ντεμπούτο του στον πάγκο των «κίτρινων», φαίνεται πως αφύπνισαν τους παίκτες του Άρη που εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο την οπισθοχώρηση της Κέρκυρας.

Στο 26’ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Καστίγιο, η πρώτη κεφαλιά του Νέτο θα… κοιμίσει την άμυνα των γηπεδούχων! Την ολιγωρία τους θα τιμωρήσει ο Φατί που με προβολή δεν θα δυσκολευτεί να φέρει το ματς στα ίσια.

Η χαρά των φιλοξενούμενων ωστόσο θα κρατήσει μόλις έξι λεπτά αφού ο Γραμμόζης με μια εκπληκτική εκτέλεση φάουλ  θα ξαναβάλει μπροστά στο σκορ τους νησιώτες. Μπορεί το σημείο(πλάγια έξω της περιοχής του Σηφάκη) να μύριζε σέντρα, ωστόσο τα φάλτσα που θα δώσει στην μπάλα… χαϊδεύοντας την, θα τη στείλουν στο αριστερό «Γ» του ανήμπορου να αντιδράσει Σηφάκη.

Και αφού ο Μακρής λίγο πριν εκπνεύσει το ημίχρονο, δεν κατάφερε να δώσει προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του(το σουτ του από το ύψος της μικρής περιοχής θα φύγει άουτ), ενώ ο Σηφάκης βρήκε σύμμαχο το οριζόντιο δοκάρι του στην κεφαλιά του Καλαντζή στο  54’, ο Λαζαρίδης δέκα λεπτά αργότερα θα ισοφαρίσει εκ νέου!
Μετά από εκτέλεση φάουλ του Νέτο, θα βρεθεί στην καρδιά της περιοχής των γηπεδούχων και κάνοντας του κεφαλιού του, θα γράψει το 2-2!

Σαν να μην έφθανε αυτό, ο Καστίγιο τρία λεπτά αργότερα θα φέρει τούμπα το ματς! Ο Νέτο με ωραία κάθετη πάσα θα βγάλει τετ-α-τετ τον Μεξικανό που δε θα λαθέψει βάζοντας για πρώτη φορά την ομάδα του μπροστά στο σκορ!

Στο 76’, ο Καστίγιο δεν θα επαναπαυτεί στο ρόλο του εκτελεστή και θα γίνει και δημιουργός του γκολ που φάνηκε να σφραγίζει τη νίκη των Θεσσαλονικιών!
Μετά από νέα κάθετη πάσα του, ο Κόκε θα βρεθεί μόνος μπροστά από τον Κωνσταντόπουλο, θα ξεπεράσει όχι μόνο την μοναξιά, αλλά και τον τερματοφύλακα της Κέρκυρας για να κάνει το 2-4!

Ο χορός των γκολ ωστόσο δεν θα σταματήσει εκεί αφού σε αυτόν θα μπει και ο Γκουστάβο δύο λεπτά αργότερα, βάζοντας ξανά τους γηπεδούχου στο παιχνίδι. Το αριστερό σουτ του θα καταλήξει στη δεξιά γωνία του Σηφάκη, αναπτερώνοντας προς στιγμή τις ελπίδες των «Φαιάκων».

Η κόκκινη κάρτα ωστόσο του Γραμμόζη στο 83’ έμελλε να είναι και η ταφόπλακα στα όνειρα της Κέρκυρας για κάτι καλό, με το σφύριγμα της λήξης να βρίσκει τον Άρη να πανηγυρίζει ένα μεγάλης βαθμολογικής σημασίας διπλό.

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα λεπτό προς λεπτό ΕΔΩ

Ολυμπιακός: Συγκινητική στιγμή στην Πόλη - Η αγκαλιά του μπαμπά Τζολάκη στον ήρωα της πρόκρισης