Τη «δάγκωσε» για το γόητρο

Νίκη χωρίς αντίκρισμα πήρε ο Πανσερραϊκός, επί της Skoda Ξάνθης, με σκορ 2-1.

Μπορεί να χρειάζεται ένα θαύμα για να καταφέρουν τα λιοντάρια να παραμείνουν στην Σούπερ Λίγκα, αλλά στο ματς με τους Ακρίτες, κατάφεραν να πάρουν τους τρεις βαθμούς, προασπίζοντας το γόητρό τους.
Όσον αφορά στην Ξάνθη, προσπάθησε στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού να αντιδράσει, έχοντας 17 τελικές προσπάθειες, αλλά το μοναδικό γκολ που σημείωσε, δεν της επέτρεψε να αποφύγει τελικά την ήττα.
Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς οι δύο ομάδες να καταφέρουν να συγκινήσουν τον κόσμο με την απόδοσή τους.
Τόσο οι γηπεδούχοι, όσο και οι φιλοξενούμενοι, ήθελαν αλλά δεν μπορούσαν να πιάσουν ρυθμό, με αποτέλεσμα η απόδοσή τους να κυμανθεί σε επίπεδα κάτω του μετρίου.
Οι Θρακιώτες, είχαν δύο σουτ στο 31΄ και στο 35΄, με τους Καζάκη και Σουάνη αντίστοιχα, τα οποία όμως δεν απείλησαν ιδιαίτερα τον τερματοφύλακα του Πανσερραϊκού, Ντάνι Φερνάντεζ.
Οι «ερυθρόλευκοι» ευτύχησαν να προηγηθούν στο 39΄από μια στημένη φάση, ανεβάζοντας έστω και καθυστερημένα το ενδιαφέρον του παιχνιδιού.
Ο Πάρκερ εκτέλεσε κόρνερ από τη δεξιά πλευρά και ο Τάσος Παπάζογλου με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, πέτυχε το 1-0.
Ο παίκτης των «λιονταριών», είχε σημειώσει και πάλι το γκολ με το οποίο η ομάδα του είχε νικήσει την Ξάνθη, στο μεταξύ τους παιχνίδι, που είχε γίνει πριν από δύο χρόνια!
Στα λεπτά που απέμεναν για να ολοκληρωθεί  το πρώτο μέρος, οι φιλοξενούμενοι ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, φτάνοντας δύο φορές κοντά στην ισοφάριση.
Στο 43΄ο Σουάνης από καλή θέση μέσα από την περιοχή έκανε το σουτ στέλνοντας την μπάλα άουτ.
Την ίδια κατάληξη είχε και το σουτ που επιχείρησε ο Μπόατενγκ στο 44΄από καλή θέση, μετά από σέντρα του Σουάνη.
Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Πανσερραϊκός κατάφερε να πετύχει το 2-0 στο 54΄με τον Νταλέ, γεγονός που είχε ως αποτέλεσμα να αποβάλλει το άγχος των γηπεδούχων.
Από την άλλη πλευρά, οι φιλοξενούμενοι με την είσοδο των Κατόνγκο και Βασιλακάκη, ανέβασαν την απόδοσή τους και προσπάθησαν να αντιδράσουν.
Οι Ακρίτες, δημιούργησαν φάσεις μπροστά από την εστία του Φερνάντεζ, αλλά το μόνο που κατάφεραν, ήταν να μειώσουν σε 2-1, στο 87΄, με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λέιτε Περέιρα. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Φερνάντες είπε δύο φορές όχι σε ισάριθμες προσπάθειες του Βασιλακάκη, για να κάνει το 2-2, κρατώντας τη νίκη για την ομάδα του.

Θυμηθείτε τον αγώνα λεπτό προς λεπτό πατώντας ΕΔΩ.

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: «Νάτοι, νάτοι οι Πρωταθλητές» - Η ατμόσφαιρα στην «OPAP Arena» κι η αποθέωση
Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι: Εκτός Χουάντσο και Μπάλντγουιν
Volley League: Μία αγωνιστική κεκλεισμένων των θυρών στον Ολυμπιακό από τη ΔΕΑΒ