Αστέρας ο Λέντσε στους «Ζωσιμάδες»! (video)

Σπουδαία και δύσκολη νίκη πήρε ο Αστέρας Τρίπολης στα Γιάννινα, όπου με δύο γκολ του Λέντσε επικράτησαν 2-1 του ΠΑΣ, σπάζοντας κάθε ρεκόρ.

Ο Ούγγρος φορ καλύπτει με επιτυχία το κενό του Περόνε στην κορυφή της επίθεσης, καθώς τα δύο του γκολ έδωσαν το σπουδαίο «τρίποντο» στους Αρκάδες. Πλέον έφτασαν τους 47 βαθμούς, που είναι νέο ρεκόρ συμμετοχής για την ομάδα της Τρίπολης στη Super League. Ο ΠΑΣ άξιζε κάτι καλύτερο, καθώς ισοφάρισε στο 23’ με τον Κοροβέση, ενώ έχασε πλήθος ευκαιριών. Δοκάρι στο 34’ είχε ο Κάφα για τον Αστέρα.

Πολύ καλό παιχνίδι έγινε στο πρώτο ημίχρονο στους «Ζωσιμάδες», παρά τον κακό αγωνιστικό χώρο. Ο ΠΑΣ Γιάννινα ξεκίνησε δυνατά, πιέζοντας ασφυκτικά στο πρώτο τέταρτο την άμυνα του Αστέρα, ωστόσο δεν μπόρεσε να σημειώσει γκολ. Στη συνέχεια οι Αρκάδες προσπάθησαν να ισορροπήσουν και στο 16’ ο Λέντσε έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, όμως ακυρώθηκε ως επιθετικό φάουλ. Όμως στο 19’ ο Ράγιος έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικούς του ΠΑΣ και ο Ούγγρος φορ από κοντά σημείωσε το 0-1. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε άμεσα και στο 23’ ο Κοροβέσης με σουτ, μετά από κόντρες στα καρέ του Αστέρα, νίκησε τον Φούλοπ, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Το παιχνίδι ως το τέλος του ημιχρόνου απέκτησε δαιμονιώδη ρυθμό, με τις δύο ομάδες να χάνουν αρκετές ευκαιρίες. Στο 34’ ο Κάφα σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Μπαμπανιώτη. Παρά τις φάσεις στο 1-1 διατηρήθηκε ως το τελικό σφύριγμα του πρώτου μέρους.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά για τους φιλοξενούμενους, καθώς στο 48’ ο Ντε Μπλάσις βρήκε τον Λέντσε μέσα στην περιοχή κι εκείνος με σουτ σημείωσε το 2-1 για τον Αστέρα. Ο ρυθμός έπεσε στη συνέχεια, με τον ΠΑΣ να θέλει να απαντήσει αλλά να μην βρίσκει χώρους. Οι αναγκαστικές αλλαγές του Ράγιος και του Πιπίνη επηρέασαν τον Αστέρα, και μετά το 60’ και για ένα 20λεπτο οπισθοχώρησε και οι Γιαννιώτες πίεσαν για το γκολ χωρίς αποτέλεσμα. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Σάκη Τσιώλη έγιναν πιο απειλητικοί, κυρίως με το Λέντσε. Το τελικό σφύριγμα βρήκε τους Αρκάδες νικητές, για πρώτη φορά σε αγώνα πρωταθλήματος στο γήπεδο των Ιωαννίνων.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Μπαμπανιώτης, Πάντος Οικονόμου, Τζημόπουλος, Κολοβέτσιος, Τσουκαλάς, Κεϊτά (69’ Ντάιος), Γεωργίου (87’ Γιάκος), Κοροβέσης (58’ Βίλα), Ντε Βινσέντι, Ίλιτς

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Φούλοπ, Τσαμπούρης, Φορμίκα (8’ Κάφα), Πιπίνης (76’ Γιαλούσης), Σανκαρέ, Αλβάρες, Σέτι, Ναβάρο, Ράγιος (50’ Ουσέρο), Ντε Μπλάσις, Λέντσε