Άλωσε την Πλατεία ο ΠΑΣ, 1-0 τον Πανιώνιο (video)

Με δράστη τον Ιλιτς ο ΠΑΣ Γιάννινα πέρασε νικηφόρα για πρώτη φορά από τη Νέα Σμύρνη, επικρατώντας δύσκολα 1-0 του Πανιωνίου.

Η απευθείας αποβολή του Καμπάνταη στο 13’ για συμπλοκή με τον Τζημόπουλο κόστισε στους «κυανέρυθρους», καθώς ο Ίλιτς σκόραρε στο 18’ για τον ΠΑΣ και οι Γιαννιώτες φρόντισαν να διασφαλίσουν ως το τέλος, ακόμη και μετά την αποβολή του Τζημόπουλου στο 59’.

Δυνατά ξεκίνησε ο Πανιώνιος το παιχνίδι, έχοντας κάποιες καλές στιγμές στο πρώτο δεκάλεπτο να ανοίξει το σκορ, κυρίως με τον Ντούνη. Στο 13’ όμως ο Τζημόπουλος έκανε ένα... άγαρμπο φάουλ στον Καμπάνταη, πέφτοντας πάνω του. Ακολούθησε συμπλοκή των δύο παικτών, με τον διαιτητή να αποβάλει απευθείας τον επιθετικό του Πανιωνίου, ενώ έδωσε κίτρινη κάρτα στον παίκτη του ΠΑΣ.

Αυτή η εξέλιξη μούδιασε προ στιγμήν τους γηπεδούχους, με τον ΠΑΣ να βγαίνει μπροστά και στο 18’ ο Ντε Βινσέντι έκανε το σουτ, απέκρουσε δύσκολα ο Γιαννακόπουλος, η μπάλα έφτασε στον Ίλιτς, ο οποίος με αριστερό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ο Πανιώνιος προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση, αλλά δεν τα κατάφερε, ενώ οι Γιαννιώτες δεν απείλησαν ιδιαίτερα ως το τέλος του ημιχρόνου.

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, οι «κυανέρυθροι» ήταν αυτοί που πίεζαν για το γκολ, αν και δεν έβρισκαν εύκολα τους διαδρόμους. Στο 59’ η ισορροπία αποκαταστάθηκε, καθώς ο Τζημόπουλος αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και ο ΠΑΣ έμεινε κι αυτός με δέκα παίκτες. Στη συνέχεια σημειώθηκαν λιγοστές φάσεις, με τον Πανιώνιο να προσπαθεί να φτάσει στην ισοφάριση και τους φιλοξενούμενους να αμύνονται. Στις καθυστερήσεις ο Βίλα έχασε μεγάλη ευκαιρία να «καθαρίσει» το ματς, χάνοντας τετ-α-τετ με τον Γιαννακόπουλο, ενώ στο επόμενο λεπτό κεφαλιά του Κούρντι πέρασε μόλις άουτ για τον Πανιώνιο.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Γιαννακόπουλος, Κούρντι, Αυλωνίτης, Τόσκας, Κοντοχρήστος (84’ Τσαμουρλίδης), Παναγιωτούδης (56’ Μενδρινός), Παντίδος (78’ Μπεγκλετζής), Ντούνης, Κολοβός, Γουνδουλάκης, Καμπάνταης

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Ταμπάσης, Πάντος, Τζημόπουλος, Οικονόμου, Μιχαήλ, Τσουκαλάς, Κεϊτά (51’ Λίλα), Γεωργίου (62’ Κολοβέτσιος), Κοροβέσης, Ντε Βινσέντι (85’ Βίλα), Ίλιτς

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης:

{coveritlive}b3242bfdd6{/coveritlive}

Unsupported video

Κλοπ: Άνοιξε Instagram με συγκινητικό μήνυμα προς τον κόσμο της Λίβερπουλ - «Ήταν μια ερωτική σχέση»
AEK: Η όμορφη «κιτρινόμαυρη» ιστορία του Τάσου με τη φανέλα του Σαμπανάτζοβιτς
Γκιώνης: Συγκλονιστική φωτογραφία με την ελληνική σημαία μετά την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες