Διατήρησε το προβάδισμα ο Λεβαδειακός, 1-1 με ΠΑΣ (video)

Στο ισόπαλο 1-1 έμειναν Λεβαδειακός και ΠΑΣ Γιάννινα με τους Βοιωτούς να διατηρούνται στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Πολλά κρίνονταν στη «μάχη» της Λιβαδειάς όπου ο τοπικός Λεβαδειακός υποδεχόταν τον ΠΑΣ Γιάννινα. Οι δύο ομάδες ήθελαν τη νίκη για να διατηρηθούν στην πρώτη πεντάδα της βαθμολογίας που οδηγεί στα play-off.

Μετά το μεταξύ τους ισόπαλο 1-1, η ομάδα του Γιώργου Παράσχου παρέμεινε στην 5η θέση διατηρώντας το προβάδισμα από τους διώκτες της, με τον ΠΑΣ να παραμένει ένα βαθμό μακριά.

Στο ξεκίνημα οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο και ο ρυθμός του παιχνιδιού ήταν γρήγορος. Παρόλα αυτά, καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να δημιουργήσει κάποια σημαντική φάση.

Η πρώτη, ήρθε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους όταν ο Μουλόπουλος με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ. Στο δεύτερο ημίχρονο το θέαμα ήταν σαφώς καλύτερο και σε αυτό βοήθησε το γρήγορο τέρμα των φιλοξενούμενων.

Ο Ντε Βινσέντι έκανε το κόρνερ με τον Τζημόπουλο να πηδάει ψηλότερα από όλους και να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του στο 56’. Από εκεί και πέρα όμως οι γηπεδούχοι ανέλαβαν τα ηνία του αγώνα και δεν άργησαν να φτάσουν στην ισοφάριση. Στο 66’ ο Ακόστα έκανε τη σέντρα με τον Ζησόπουλο με δυνατό σουτ να μην αφήνει περιθώρια στον Φεγκρούς ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Αυτό, ήταν και το τελικό αποτέλεσμα καθώς από εκεί και πέρα ο ΠΑΣ κοίταξε να κρατήσει τουλάχιστον την ισοπαλία και δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα από τους Βοιωτούς που είχαν μόλις μία φάση στο 87’ με κεφαλιά του Μάρτινς που κατέληξε λίγο άουτ.

Με το αποτέλεσμα αυτό η ομάδα του Γιώργου Παράσχου παρέμεινε στην 5η θέση της βαθμολογίας με αυτή του Γιάννη Χριστόπουλου να ακολουθεί με έναν βαθμό λιγότερο.

{coveritlive}e81e2a093d{/coveritlive}