Αστέρας... Εxpress για Champions League (video)

Μαθήματα σύγχρονου ποδοσφαίρου παρέδωσε και στα Χανιά η ομάδα του Σάκη Τσιώλη, διέλυσε με 3-0 τον Πλατανιά απ' το πρώτο ημίχρονο και φιγουράρει, πλέον, στη δεύτερη θέση, μετά το κάζο του ΠΑΟΚ από την Ξάνθη.

Οι Αρκάδες στο πρώτο μέρος ήταν καταιγιστικοί, σημειώνοντας τρία γκολ με τους Σανκαρέ (12’), Ναβάρο (33’) και Περόνε (35’), αφήνοντας εμβρόντητους στους αμυντικούς του Πλατανιά. Το δεύτερο ημίχρονο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους Χανιώτες να μην μπορούν να σημειώσουν κάποιο γκολ.

Σαρωτικός ήταν ο Αστέρας Τρίπολης στο ξεκίνημα του αγώνα, παρά το γεγονός ότι στο πρώτο δεκάλεπτο ο Πλατανιάς επιχείρησε να αιφνιδιάσει. Όμως στο 11’ ο Περόνε από βαθιά πάσα του Τσαμπούρη επιχείρησε να κρεμάσει τον Κηπουρό, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Στο επόμενο λεπτό οι Αρκάδες κέρδισαν κόρνερ, με τον Ντε Μπλάσις να το εκτελεί και τον Σανκαρέ να πιάνει την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Οι παίκτες του Άγγελου Αναστασιάδη επιχείρησαν να συνέλθουν και να βγουν μπροστά, αλλά στο 33’ ο Ντε Μπλάσις έβγαλε τον Ναβάρο σε θέση βολής και με εύστοχο πλασέ σημείωσε το 0-2. Και στο 35’ ο Ναβάρο ανέλαβε ρόλο δημιουργού, καθώς πήρε την μπάλα από τον Τσαμπούρη, έκανε τη σέντρα από δεξιά για τον Περόνε και ο Αργεντινός με πλασέ έκανε το 0-3, πετυχαίνοντας το 8ο γκολ του φέτος.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πλατανιάς πίεζε για να φτάσει στην ισοφάριση, αλλά λίγες φορές κατάφερε να απειλήσει με αξιώσεις την εστία του Φούλοπ. Οι Αρκάδες από την άλλη, με κάθε ευκαιρία έβγαιναν στην αντεπίθεση, κυνηγώντας και ένα τέταρτο γκολ. Όμως το 0-3 διατηρήθηκε ως το τέλος, με τον Μαραγκουδάκη σε δυο περιπτώσεις να μην μπορεί να τελειώσει καλά τη φάση. Και μετά το τέλος του αγώνα, ο Αστέρας ανέβηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας!

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Αγγελος Αναστασιάδης): Κηπουρός, Αργυρόπουλος, Καστέλς (64’ Στόλερ), Κανακούδης, Μιρτσέτα  (46’ Ονιέμα), Αναστασάκος, Ποτουρίδης, Κάλαϊζιτς, Ναζλίδης, Δέντσας (46’ Μαραγκουδάκης), Τετέι

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Σάκης Τσιώλης): Φούλοπ, Τσαμπούρης, Κουρμπέλης, Σανκαρέ (82' Καστέλς), Πιπίνης, Αλβάρεζ, Ουσέρο, Ράγιος (68’ Φραγκουλάκης), Ντε Μπλάσις, Ναβάρο (76’ Κάφα), Περόνε