«Χρυσό» Πετρο-γκόλ για την ΑΕΚ, 1-1 με Άρη (video)

Σε ένα κακό παιχνίδι που πήρε ρυθμό από το 70’ και μετά, η ΑΕΚ λυτρώθηκε στο 96' με καρφωτή κεφαλιά του Πετρόπουλου από θέση οφσάιντ, ισοφαρίζοντας σε 1-1.Τέσσερις κόκκινες κάρτες από τον Κάκο.

Παιχνίδι με μεγάλες συγκινήσεις διεξήχθη στο «Κλεάνθης Βικελίδης». Όσο θέαμα δεν πρόσφεραν στα πρώτα 70 λεπτά της αναμέτρησης, άλλο τόσο είχε στο υπόλοιπο 20λεπτο με δύο γκολ (ένα για κάθε ομάδα) και τέσσερις κόκκινες (δύο για κάθε ομάδα).

Το ισόπαλο 1-1 ευχαριστεί φυσικά μόνο την ΑΕΚ, η οποία πήρε έναν ανέλπιστο βαθμό στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Πετρόπουλος, από θέση οφσάιντ ισοφάρισε το τέρμα του Αγκάνθο (84’).

Στο ξεκίνημα, ο Άρης μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και στο 2’ είχε την ευκαιρία να προηγηθεί, όταν το σουτ του Αγκάνθο κατέληξε πάνω από τα δοκάρια του Κωνσταντόπουλου.

Αυτά για το πρώτο ημίχρονο, καθώς στη συνέχεια, δεν υπήρξε υποψία φάσης στο παιχνίδι. Ανάλογο, ήταν και το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, με τις δύο ομάδες να μην έχουν φαντασία στο παιχνίδι τους.

Όλα άλλαξαν στο 68’ όταν ο Κατίδης δέχτηκε αντικείμενα κατά τη διάρκεια της προθέρμανσής του και ανέβηκε η ένταση στο παιχνίδι. Δύο λεπτά αργότερα, ο Αγκάνθο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κωνσταντόπουλου, από θέση οφσάιντ όμως με το γκολ να ακυρώνεται σωστά.

Στο 80’ ο Πουλίδο έδωσε αγκωνιά στον Τσούπρο, με τον Κάκο όμως, να αποβάλλει και τους δύο ποδοσφαιριστές. Από το φάουλ, που εκτελέστηκε στο 84’ ο Αγκάνθο από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ανοίγοντας το σκορ.

Στον πανηγυρισμό του, αφιέρωσε το γκολ στον αδικοχαμένο Άγγελο Τσιπούρα, για να δεχτεί τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και να αποβάλλεται. Στις καθυστερήσεις, ο Βλάχος δέχτηκε με τη σειρά του την κόκκινη κάρτα αυστηρά με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν με εννέα παίκτες.

Στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, ήρθε η ισοφάριση για την ΑΕΚ. Ο Καραλής έκανε ωραία ενέργεια με τη σέντρα του, να βρίσκει τον Πετρόπουλο ανενόχλητο ο οποίος από θέση οφσάιντ με καρφωτή κεφαλιά, ισοφάρισε για το τελικό 1-1 που διατήρησε ζωντανή στην ΑΕΚ.

{coveritlive}8a595ef7bf{/coveritlive}