«Ξύπνησε» αργά ο Αστέρας, 1-1 με Άρη

Κάνοντας πολύ καλή εμφάνιση στο τελευταίο μισάωρο ο Αστέρας Τρίπολης θα μπορούσε να είχε πάρει ακόμα και τη νίκη απέναντι στον Άρη, μένοντας όμως, στο ισόπαλο 1-1.

Σημαντικό έδαφος στην προσπάθειά του να μείνει σε απόσταση αναπνοής από τη 2η θέση της βαθμολογίας και τον ΠΑΟΚ ο Αστέρας Τρίπολης. Η ομάδα του Σάκη Τσιώλη, πλήρωσε το κακό πρώτο ημίχρονο που έκανε, μένοντας στο ισόπαλο 1-1 με τον Άρη παρά του ότι είχε την ευκαιρία να φτάσει και στη νίκη με τον Έγκον να έχει ένα δοκάρι και ένα χαμένο πέναλτι.

Το ξεκίνημα, ήταν πολύ καλό και για τις δύο ομάδες καθώς είχαν από δύο ευκαιρίες για να φτάσουν στο γκολ. Στο 8’ ο Καζναφέρης με προβολή έστειλε την μπάλα άουτ για να απαντήσει ένα λεπτό αργότερα ο Ράγιος. Στο 14’ ο Γιαννιώτας άργησε να σουτάρει από κοντά και στην αντεπίθεση ο Ναβάρο έκανε το σουτ στέλνοντας την μπάλα ελάχιστα άουτ.

Από εκεί και πέρα ο ρυθμός έπεσε, ειδικά από τη στιγμή που ο Άρης κέρδισε το πέναλτι στο 23’ με τον Γιαννιώτα. Ο παθόν ανέλαβε και την εκτέλεση ανοίγοντας το σκορ για τους «κιτρινόμαυρους».

Στη συνέχεια, δεν έγινε καλό παιχνίδι καθώς ο Άρης ήταν καλός στο αμυντικό κομμάτι. Όλα αυτά, μέχρι το 79’ όταν και ο Καλαντζής επιχείρησε τη σέντρα  με την μπάλα να κοντράρει στον Γιαννίτση και να καταλήγει στα δίχτυα του Διούδη.

Η ισοφάριση, έδωσε «φτερά» στους γηπεδούχους. Δύο λεπτά αργότερα, ο Έγκον με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, ενώ στο 84’ ο Διούδης έκανε πέναλτι με τον Έγκον να αναλαμβάνει την εκτέλεση. Για ακόμα μία φορά όμως, ο Έγκον αστόχησε με τον Έλληνα τερματοφύλακα να αποκρούει και να κρατάει την ισοπαλία για την ομάδα του.

Θυμηθείτε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη της αναμέτρησης: Αστέρας Τρίπολης – Άρης.

Ισπανία: Πλήγμα με τον Ίσκο να χάνει το Euro
Άρης – ΠΑΟΚ: Τιμωρία από UEFA για τον «Δικέφαλο», πριν το ντέρμπι τίτλου στη Super League
Γκουαρντιόλα: «Η μοίρα στα χέρια μας»
Euro 2024: Έτσι θα πάνε στα τελικά Γαλλία, Γερμανία, Ολλανδία