Με σούπερ Λίνο «λύγισε» τον Λεβαδειακό (1-0) ο ΠΑΟΚ

Με κορυφαίο τον Λίνο, ο οποίος δημιουργούσε συνεχώς κινδύνους στην άμυνα του Λεβαδειακού και μάλιστα πέτυχε το νικητήριο γκολ (69'), ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στις νίκες μετά από τέσσερις αγωνιστικές, επικρατώντας των Βοιωτών με 1-0.

Ο Βραζιλιάνος μπακ του ΠΑΟΚ ήταν ο καλύτερος παίκτης του γηπέδου, κάτι που επιβεβαίωσε με το γκολ του στο 69' με απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ. Καταχειροκροτήθηκε από τους φίλους του ΠΑΟΚ κατά την αλλαγή του.

Ο Λεβαδειακός μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και μόλις στο 6' απείλησε με τον Πόι, όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Χακόμπο. Στο 12' και πάλι ο Πόι έκανε το σουτ, όμως ο Μάρτινς δεν πρόλαβε να μπει στην πορεία της μπάλας.

Στο 20' οι γηπεδούχοι έκαναν την πρώτη τους ευκαιρία, όταν ο Λίνο έκανε τη σέντρα από αριστερά και η προβολή του Φωτάκη πέρασε λίγο άουτ. Εννέα λεπτά αργότερα ο Κάτσε «δοκίμασε» το πόδι του, όμως έδιωξε ο Κυριακίδης. Η τελευταία ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου ήταν και πάλι για τον ΠΑΟΚ, όταν ο Λίνο, που ήταν και μόνιμη πηγή κινδύνου, έβγαλε τη σέντρα, όμως ο Σαλπιγγίδης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ.

Στην επανάληψη ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε, ωστόσο οι γηπεδούχοι ήταν πιο απειλητικοί. Στο 52' ο Αθανασιάδης έκανε το δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, όμως και πάλι ο Κυριακίδης απέκρουσε.

Ο κορυφαίος των γηπεδούχων Λίνο, «έλυσε» τον Γόρδιο δεσμό στο 69'! Η μπάλα στήθηκε έξω από την περιοχή του Λεβαδειακού, για το φάουλ που κέρδισε ο «Δικέφαλος του Βορρά» και ο Βραζιλιάνος με τεχνικό σουτ νίκησε τον τερματοφύλακα των Βοιωτών.

Στην αμέσως επόμενη φάση ο Φωτάκης προσπάθησε να κάνει το 2-0, όμως η μπάλα μετά το σουτ που επιχείρησε πέρασε λίγο πιο αριστερά από το δεξί δοκάρι του Κυριακίδη.

Από 'και και πέρα δεν εκτυλίχθηκαν σημαντικές φάσεις μπροστά από τι δύο εστίες, με τον ΠΑΟΚ να κατακτά τη νίκη, η οποία ήταν η έκτη σε επτά εντός έδρας ματς.