Ισοφάρισε σερί 40 χρόνων

Μετά και τη χθεσινή (07/03) αποτυχία του να σκοράρει σε αγώνα πρωταθλήματος, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε ένα αρνητικό σερί που κρατούσε εδώ και 40 χρόνια.

Ο Δικέφαλος, έχει να σκοράρει σε αγώνα πρωταθλήματος 5 αγωνιστικές, κάτι που είχε να συμβεί από την περίοδο 1970-71.

Συγκεκριμένα, οι ποδοσφαιριστές του ΠΑΟΚ δεν έχουν βρει δίχτυα για 450 λεπτά στους παρακάτω αγώνες: Άρης - ΠΑΟΚ 0-0, ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 0-1, Πανιώνιος - ΠΑΟΚ 1-0, ΠΑΟΚ - Καβάλα 0-2, ΑΕΚ - ΠΑΟΚ 4-0.

Την αγωνιστική περίοδο 1970-71 το αρνητικό σερί είχε κρατήσει από την 13η έως την 17η αγωνιστική στους εξής αγώνες: Πιερικός - ΠΑΟΚ 0-0, ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 0-0, ΠΑΟΚ - Απόλλων 0-0, Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ 3-0, Καβάλα - ΠΑΟΚ 1-0.

Ο ΠΑΟΚ τότε είχε τερματίσει 8ος, όπως και την σεζόν 1964-65: ΠΑΟΚ - Πιερικός 0-1, Απόλλων Καλαμαριάς - ΠΑΟΚ 0-0, ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 0-0, ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 0-4, Προοδευτική - ΠΑΟΚ 1-0.

Το τελευταίο γκολ του ΠΑΟΚ σε αγώνα πρωταθλήματος επιτεύχθηκε στην αναμέτρηση με την Ξάνθη στην Τούμπα στις 22 Ιανουαρίου, όπου στο 81' ο Σαλπιγγίδης χάρισε τη νίκη στον «δικέφαλο» με 2-1.

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: «Μπλόκο» της ΕΛΑΣ στη συγκέντρωση φίλων της «Ένωσης» στο ξενοδοχείο της ομάδας!
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Ο Τερίμ θα περιμένει τον Μπερνάρ μέχρι την τελευταία στιγμή
Παναθηναϊκός AKTOR: "Πληγώθηκε" από τα λάθη του και από τους διαιτητές και break η Μακάμπι
Χαμός στο NBA: Ο αδερφός του Γιόκιτς έριξε μπουνιά σε θεατή στο Νάγκετς – Λέικερς (video)