Αρκούσαν 45 «διαστημικά» λεπτά στον ΠΑΣ Γιάννινα, 2-1 τον Άρη

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε ολοκληρωτικά στον ΠΑΣ Γιάννινα, πέτυχε δύο γκολ και παρά τη μείωση του σκορ στην επανάληψη από τον Γιαννιώτα πήρε τη σημαντική νίκη με 2-1 μέσα στο «Κλ. Βικελίδης» επί του Άρη. Πρώτη νίκη στην ιστορία του «Άγιαξ της Ηπείρου» επί των «κίτρινων» στην Θεσσαλονίκη.

Η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση κόντρα στον Άρη στο «Κλ. Βικελίδης» και αυτό φάνηκε μόλις στο 4ο λεπτό του ματς!

Η μπάλα έφτασε στον Ντε Βινσέντι και εκείνος με ένα εξαιρετικό σουτ «τράνταξε» το δοκάρι του Βελλίδη. Οκτώ λεπτά αργότερα ο ΠΑΣ άνοιξε το σκορ, όταν η μπάλα έφτασε στον αμαρκάριστο Ίλιτς στο δεύτερο δοκάρι και με διαγώνιο σουτ νίκησε τον γκολκίπερ του Άρη για το 0-1.

Από 'κει και πέρα το ματς είχε μόνο έναν πρωταγωνιστή, τον ΠΑΣ. Στο 28' ο Ντε Βινσέντι και πάλι έκανε τη συρτή σέντρα και προτού ο Ίλιτς πετύχει το δεύτερο προσωπικό του γκολ, ο Ψυχογιός με προβολή έκανε το 0-2!

Ακολούθησαν 10 «διαστημικά» λεπτά για τους φιλοξενούμενους, καθώς κάθε κατεβασιά «μύριζε» γκολ. Στο 32' ο Ίλιτς έστειλε για τρίτη φορά τη μπάλα στα δίχτυα, όμως λανθασμένα υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ. Στο 34' ο Ντε Βινσέντι έκανε το φαλτσαριστό σουτ, όμως ο Βελλίδης έδιωξε, ενώ στο 39' και το 41' και πάλι ο Βελλίδης είπε «όχι» σε σουτ των Κεϊτά και Ίλιτς.

Μοναδική απειλή του Αγκάνθο στο 44', με τον Ισπανό να κάνει τη λόμπα και τον Φεγκρούς να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

Στην επανάληψη οι «κίτρινοι» πήραν τον έλεγχο του αγώνα, αφού ήταν με την πλάτη στον... τοίχο λόγω του πρώτου μέρους. Στο 53' ο Καζναφέρης αστόχησε με κεφαλιά εξ' επαφής και στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Πάντος έχασε την ισορροπία του, δίνοντας την ευκαιρία στο Γιαννιώτα να μειώσει σε 1-2.

Ο Άρης πίστεψε στην ανατροπή, ωστόσο ακόμα μία κεφαλιά του Καζναφέρη στο 60' δεν ανησύχησε τον Φεγκρούς. Στο 87' ο Άρης έκανε ακόμα μία καλή ευκαιρία, όμως την κεφαλιά του Κανούλα εξουδετέρωσε δύσκολα ο τερματοφύλακας του ΠΑΣ. Στο 91' ο Γιάκος έχασε την μεγάλη ευκαιρία να «κλειδώσει» το ματς, όταν θέλησε να σκάψει τον Βελλίδη, όμως το σουτ που επιχείρησε ήταν αδύναμο.

Οι φιλοξενούμενοι άντεξαν στην πίεση του Άρη και έφυγαν με το πολύτιμο «τρίποντο» από τη Θεσσαλονίκη, φτάνοντας τους 18 βαθμούς και την 4η θέση!

Θυμηθείτε την εξέλιξη του παιχνιδιού όπως σάς την προσέφερε το Onsports

Ολυμπιακός - Άστον Βίλα: Τα δεδομένα για Μαρτίνες και Τίλεμανς ενόψει της ρεβάνς
Η τραγωδία της Superga που διέλυσε τη μεγάλη Τορίνο (videos+photos)
Euroleague: Το κάρφωμα του Λεσόρ και η ασίστ του Ουίλιαμς Γκος στο Top 10 των Game 4 (video)
Ολυμπιακός: Άμεση «προσγείωση» από Μεντιλίμπαρ - «Το μυαλό στη ρεβάνς και όχι στον τελικό»