Ο Σίσιτς... σέρβιρε, ο ΟΦΗ νίκησε (2-0) τη Βέροια (photos)

Με τον Μίρνες Σίσιτς να βρίσκεται σε... τρελά κέφια, δημιουργώντας και τα δύο γκολ της ομάδας του, ο ΟΦΗ επικράτησε 2-0 της Βέροιας και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα.

Με ισάριθμες ασίστ ο Σλοβένος μέσος των Κρητικών έφτιαξε τα δύο γκολ της ομάδας του και ο Νίκος Αναστόπουλος έχει κάθε λόγο να χαμογελάει, μιας και ο ΟΦΗ πήρε το «τρίποντο» κόντρα στη Βέροια που έχει ουσιαστικά τους ίδιους στόχους με τον σύλλογο του Ηρακλείου.

Στο πρώτο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο πρώτο μισάωρο, δεν δημιουργήθηκε κάτι αξιόλογο από τις δύο ομάδες, με τους γηπεδούχους να έχουν μία... φλύαρη κατοχή, όμως να μην απειλούν. Στο 24' ο Καλτσάς προσπάθησε να απειλήσει με αξιώσεις, ωστόσο μετά την όμορφη ενέργεια το σουτ που πραγματοποίησε έφυγε άουτ.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν ουσιαστικά στο 42', όταν κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Σόουζα. Ο Σίσιτς πρόλαβε τη μπάλα πριν φύγει άουτ, έβγαλε στη σέντρα στο πρώτο δοκάρι και ο αμυντικός του ΟΦΗ με καταπληκτική προβολή από διαγώνια θέση νίκησε τον Πέρεθ.

Στην επανάληψη ο ρυθμός παρέμεινε ίδιος, με τους γηπεδούχους να έχουν και πάλι τον έλεγχο του παιχνιδιού και τη Βέροια να ψάχνει τους διαδρόμους προς την αντίπαλη εστία. Και πάλι από μία ατομική ενέργεια του Σίσιτς, ο ΟΦΗ κατάφερε να φτάσει στην επίτευξη του δεύτερου γκολ. Ο Σλοβένος πέρασε από αριστερά τοξν προσωπικό του αντίπαλο και «μοίρασε» στον Λαμπρόπουλο, ο οποίος δεν είχε πρόβλημα να πλασάρει σωστά από το ύψος του πέναλτι για το 2-0.

Στο 77' και πάλι ο Σίσιτς ταλαιπώρησε την άμυνα της «Βασίλισσας του Βορρά», έκανε το γύρισμα στον Ιωαννίδη, όμως εκείνος από καλή θέση σούταρε άουτ.

Τα υπόλοιπα λεπτά που απέμειναν στο παιχνίδι είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον ΟΦΗ να παίρνει τους βαθμούς που τον έφεραν, έστω και προσωρινά, στην 6η θέση με 13 βαθμούς, ενώ η Βέροια έμεινε στους 9 και την 13η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Νίκος Αναστόπουλος συμπλήρωσε στον αγώνα με τη Βέροια 400 παιχνίδια στην προπονητική του καριέρα και γι' αυτό το λόγο τιμήθηκε πριν την έναρξη του ματς από την ΠΑΕ ΟΦΗ.