Διατήρησε την παράδοση η Ξάνθη, 1-0 τον Λεβαδειακό

Την πέμπτη της νίκη στα τελευταία της έξι εντός έδρας παιχνίδια με τον Λεβαδειακό πήρε η SKODA Ξάνθη η οποία επικράτησε 1-0 ξεφεύγοντας από τις θέσεις του υποβιβασμού.

Σε οριακό σημείο βρισκόταν η SKODA  Ξάνθη η οποία είχε κάνει τραγικό ξεκίνημα στη φετινή σεζόν, έχοντας μόλις μία νίκη στα πρώτα της οκτώ παιχνίδια. Έτσι, τα περιθώρια είχαν στενέψει επικίνδυνα για τους Θρακιώτες και απέναντι στον Λεβαδειακό, αναζητούσαν μόνο τη νίκη που θα τους έδινε σημαντική βαθμολογική ανάσα. Αυτή, ήρθε με τέρμα του Ονουάτσι στο 72’ έχοντας μπει στον αγωνιστικό χώρο στο ημίχρονο για τη νίκη των γηπεδούχων με 1-0 που τους απομάκρυνε από τις τελευταίες θέσεις.

Οι δύο ομάδες, βρισκόντουσαν σε εξαιρετικά δύσκολη θέση, καθώς καμία από τις δύο δεν είχε καταφέρει να πάρει τους βαθμούς που θα ήθελε και ήδη η αναμέτρηση κρινόταν ως εξάποντη. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που εκμεταλλεύτηκαν μία από τις λίγες ευκαιρίες τους και πήραν το σημαντικό τρίποντο.

Στο πρώτο ημίχρονο, υπήρξαν ελάχιστες ευκαιρίες για τις δύο ομάδες και καμία από αυτές δεν μπορεί να κριθεί σημαντική. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Βασιλείου βρέθηκε απέναντι στον Λοντίγκιν με τις καλύτερες προϋποθέσεις, ωστόσο έκανε το αδύναμο σουτ το οποίο δεν απείλησε τον γκολκίπερ των Θρακιωτών.

Στο ημίχρονο, ο Νίκος Κωστένογλου πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Ονουάτσι και η συγκεκριμένη κίνηση έμελλε να κρίνει και την έκβαση του αγώνα. Η πρώτη σημαντική φάση στην επανάληψη, ήταν και το γκολ. Ο Ονουάτσι βρέθηκε στα πλάγια της αντίπαλης περιοχής με το σουτ του να πηγαίνει στο δοκάρι και μετά στην πλάτη του Κυριακίδη για να καταλήξει στα δίχτυα.

Το γκολ αυτό, εμφανίστηκε αρκετό για να δώσει την πρώτη νίκη στην Ξάνθη ύστερα από 64 ημέρες και έξι αγωνιστικές. Από εκεί και πέρα, η ομάδα του Γιώργου Παράσχου πίεσε για την ισοφάριση και στο επόμενο λεπτό, το δυνατό σουτ του Μεντί κατέληξε στο δοκάρι του Λοντίγκιν.

Η τελευταία ευκαιρία, σημειώθηκε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Πόι από κοντά σούταρε με τον Ντάνι να βάζει την προβολή και να στέλνει την μπάλα κόρνερ. Έτσι, το 1-0 διατηρήθηκε μέχρι το τέλος με την Ξάνθη να παίρνει την πέμπτη της νίκη στα τελευταία της έξι παιχνίδια επί του Λεβαδειακού, διατηρώντας την παράδοση.