Διπλή «μπαλωθιά» από τον Πλατανιά στο «Κλ. Βικελίδης»

Την τρίτη του νίκη στο πρωτάθλημα πήρε ο Πλατανιάς Χανιών, αφού επικράτησε μέσα στο «Κλ. Βικελίδης» του Άρη 2-0. Πίεσε, έχασε ευκαιρίες ο Άρης, «χτύπησαν» στις αντεπιθέσεις οι Κρητικοί!

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι στο ματς, όταν στο 13' ο Μαρτσάκης σούταρε, ωστόσο ο Βελλίδης δεν είχε πρόβλημα να μπλοκάρει το... χλιαρό σουτ. Στο 18' οι γηπεδούχοι άλλαξαν γρήγορα τη μπάλα, εκείνη έφτασε στον Ασλανίδη, όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε άουτ.

Ο Κάλαϊτζιτς απείλησε στο 28' με δυνατό σουτ, όταν η μπάλα έφυγε λίγο έξω από την εστία του Βελλίδη, όμως εννέα λεπτά αργότερα και πάλι ο ίδιος παίκτης, σούταρε από μακρία και με δύναμη, στέλνοντας τη μπάλα στο βάθος της εστίας του τερματοφύλακα των «κίτρινων».

Στο 41' οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να μπουν με δύο γκολ μπροστά στη θέση του... οδηγού, αφού Ουκάρ και Αναστασάκος βγήκαν στην αντεπίθεση με έναν μόλις αμυντικό του Άρη. Παρ' όλα αυτά, το πλασέ του τελευταίου έδιωξε δύσκολα ο Βελλίδης.

Στην επανάληψη ο Άρης πίεσε και έφτσασε αρκετές φορές κοντά στο γκολ. Αρχικά, στο 55' ο Αγκάνθο έγινε παραλήπτης μετά από την κόντρα στο σουτ του Καπετάνου, ωστόσο σούταρε ψηλά. Έξι λεπτά αργότερα. ο Σουνάς κέρδισε τη μπάλα μέσα στην περιοχή και από καλή θέση σούταρε επίσης άουτ!

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν την ευκαιρία να βγουν στην αντεπίθεση στο 66', ο Κανακούδης έβγαλε τη συρτή σέντρα, η μπάλα πέρασε απ' όλους και ο Ουντότζι τιμώρησε τον Άρη, κάνοντας το 0-2!

Λίγο αργότερα και πάλι ο Κάλαϊτζιτς έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο υποδείχθηκε σωστά σε αντικανονική θέση. Στο 88' ο Ουντότζι έδωσε «πάρε - βάλε» στον Ναζλίδη, όμως αυτός πλάσαρε άουτ!

Με αυτή την ήττα ο Άρης έμεινε στους 5 βαθμούς και την 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενώ ο Πλατανιάς έφτασε τους 11 βαθμούς, «σκαρφαλώνοντας» στην 4η θέση!

Άρης: Βελλίδης, Παπαζαχαρίας, Πουλίδο, Ψυχογιός, Μαργαρίτης, Νταμαρλής (72' Παπαστεριανός), Κοέλιο (61' Κανούλας), Καπετάνος, Σουνάς, Ασλανίδης (46' Γκέσιος), Αγκάνθο.

Πλατανιάς: Κηπουρός, Αργυρόπουλος, Τζανής, Ντόε, Κανακούδης, Αγκιλέρα, Ουκάρ (89' Μιρτσέτα), Κάλαϊτζιτς, Μαρτσάκης (62' Γκονζάλες), Ουντότζι, Αναστάκος (81' Ναζλίδης).