Ασταμάτητοι Πάνθηρες, πέρασαν και από τα Γιάννινα (photos)

Το τρένο του Πανιωνίου πέρασε νικηφόρα και από τους «Ζωσιμάδες»! Ο ΠΑΣ Γιάννινα προηγήθηκε 1-0, αλλά οι «κυανέρυθροι» ανέτρεψαν το σκηνικό και πήραν τη νίκη με 2-1.

Αυτή είναι η πέμπτη νίκη του Πανιωνίου φέτος, ενώ διατήρησε την παράδοση που τον θέλει να μην χάνει στα Γιάννινα. Ο Ίλιτς άνοιξε  μόλις στο 2’ το σκορ για τον ΠΑΣ, αλλά στο 36’ ο Γουνδουλάκης με πέναλτι ισοφάρισε σε 1-1, ενώ ο Λαμπρόπουλος στο 71’διαμόρφωσε το τελικό 2-1 για τους Πάνθηρες.

Με γκολ από τα αποδυτήρια ξεκίνησε το παιχνίδι του ΠΑΣ Γιάννινα με τον Πανιώνιο στους Ζωσιμάδες. Ο Μπράνα Ίλιτς μόλις στο δεύτερο λεπτό κατάφερε να κάνει καλό κοντρόλ και να εκμεταλλευτεί τη λάθος έξοδο του Περιστερίδη για το 1-0. Οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά και έψαξαν το γκολ, αλλά οι παίκτες του δεν ήταν εύστοχοι. Μετά το πρώτο εικοσάλεπτο, οι παίκτες του Δημήτρη Ελευθερόπουλου άρχισαν να ισορροπούν το παιχνίδι, αποκτώντας μια φλύαρη κατοχή της μπάλας. Όμως στο 36’ ο Καμπάνταης κέρδισε πέναλτι από τον Πάντο και ο Γουνδουλάκης ισοφάρισε από την άσπρη βούλα σε 1-1.

Ο καλός ρυθμός του αγώνα συνεχίστηκε, καθώς στο 40’ η κεφαλιά του Βίλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Πανιωνίου, ενώ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Καμπάνταης αρχικά δεν μπόρεσε να κάνει κοντρόλ μπροστά σε κενή εστία και στη συνέχεια το σουτ του Κολοβού κόντραρε και πέρασε κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν πιο προσεκτικές στην άμυνα και στα πρώτα λεπτά δεν σημειώθηκε κάποια φάση. Στο 70’ όμως το παιχνίδι πήρε φωτιά. Ο Ίλιτς βρέθηκε απέναντι από τον Περιστερίδη, όμως το πλασέ του δεν ήταν καλό και ο τερματοφύλακας του Πανιωνίου απέκρουσε. Στο επόμενο λεπτό οι «κυανέρυθροι» κέρδισαν το κόρνερ, με τον Μενδρινό να εκτελεί και τον Λαμπρόπουλο με κεφαλιά να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του.

Στο 76’ οι παίκτες του Ελευθερόπουλου άγγιξαν και το τρίτο γκολ, όταν σε κεφαλιά του Κούρου η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και ο Φεγκρούς μπλόκαρε πάνω στη γραμμή. Στα τελευταία λεπτά ο ΠΑΣ αύξησε την πίεσή του, κυνηγώντας το γκολ της ισοφάρισης, ωστόσο δεν μπορούσε να απειλήσει με αξιώσεις.

Θυμηθείτε λεπτό προς λεπτό το ΠΑΣ Γιάννινα-Πανιώνιος

Ολυμπιακή Φλόγα: Περήφανος ο Ντούσκος - «Ήταν κάτι ξεχωριστό, κουβάλησα όλους τους Έλληνες»
Ολυμπιακοί Αγώνες: Με «Βασιλιά» Λεμπρόν, Κάρι και Ντουράντ η νέα Dream Team των ΗΠΑ - Προκαλεί τρόμο
Η Ολυμπιακή Φλόγα άναψε στην Αρχαία Ολυμπία για το Παρίσι - Πρώτος Λαμπαδηδρόμος ο Ντούσκος
Champions League: Κρίσιμες ρεβάνς σε Βεστφαλία και Βαρκελώνη - Το πρώτο ζευγάρι των ημιτελικών