Πρώτη φιλική «τριάρα» για Αστέρα στο Καρπενήσι

Συντάκτης: Onsports Team Δημοσίευση: Δευτέρα, 02 Ιουλίου 2012 20.48

Την ευκαιρία να αποδείξουν στον Σάκη Τσιώλη πως ο ιδρώτας που χύνουν εδώ και λίγες ημέρες στο Καρπενήσι δεν πάει… χαμένος είχαν τη Δευτέρα (02/07) οι ποδοσφαιριστές του Αστέρα, οι οποίοι επικράτησαν 3-0 της Μικτής Ευρυτανίας στο πρώτο τους φιλικό προετοιμασίας. Ράγιος, Ουσέρο και Αναστασόπουλος οι σκόρερ των Αρκάδων.

Ο Καρδιτσιώτης τεχνικός είναι κάτι παραπάνω από δεδομένο ότι για… βασικό σύστημα θα επιλέξει το 4-1-4-1 που δουλεύει κατά κύριο λόγο, ενώ στην άκρη του μυαλού του υπάρχει πάντα και  το 4-4-2 με ρόμβο στη μεσαία γραμμή.

Ο Μπαντής έτσι βρέθηκε κάτω από τα δοκάρια και οι  Μπαρτολίνι - Αλβάρες στο κέντρο της άμυνας, έχοντας δεξιά τον Τσαμπούρη και αριστερά Φορμίκα. Οι Ουσέρο, Ράγιος και Έγκον πήραν θέση στη μεσαία γραμμή, ενώ οι Ναβάρο- Σαραντόπουλος πλαισίωσαν από τα άκρα τον μοναδικό προωθημένο Ντινιωτάκη.

Ο «χορός των γκολ» άνοιξε στο 24΄ όταν μετά από πάσα του Ντινιωτάκη από δεξιά, ο Ράγιος, με πλασέ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Μικτής Ευρυτανίας, για να ανεβάσει το δείκτη του σκορ με δυνατό σουτ ο Ουσέρο επτά λεπτά αργότερα. Ένα σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, καθώς ο Ουσέρο στο 44΄ έχασε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα προσωπικά του τέρματα από την άσπρη βούλα, ενώ νωρίτερα (10΄) ο Ντινιωτάκης σημάδεψε το δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Τσιώλης πραγματοποίησε πολλές αλλαγές δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε όλους τους ποδοσφαιριστές που είχε στη διάθεση του, με τον Αναστασόπουλο πάντως να διαμορφώσει το τελικό 3-0 με σουτ στο 80΄.

Αξίζει τέλος να σημειωθεί πως λίγα λεπτά πριν από το φινάλε του αγώνα ο Ράγιος αποχώρησε λόγω ενοχλήσεων στο δικέφαλο, ενώ ο Ναβάρο αντίκρισε την κόκκινη κάρτα για δυνατό μαρκάρισμα σε αντίπαλο, αποχωρώντας από το γήπεδο εκνευρισμένος.

Στο Καρπενήσι βρίσκεται και ο ένας εκ των ιδιοκτητών του Αστέρα, Γιάννης Καϋμενάκης.

ΑΣΤΕΡΑΣ: Μπαντής (40’ Κοντοπίδης, 60’ Λαδάς), Φορμίκα, Αλβάρες, Μπαρτολίνι, Τσαμπούρης, Ουσέρο, Ράγιος, Έγκον, Ναβάρο, Σαραντόπουλος, Ντινιωτάκης.

Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν οι: Κατσαρός, Λυμπέρης, Καρυδόπουλος, Καστριτσέας, Νικολίτσας, Γκαιδατζής, Τσόφλιος, Μυρσίνιας, Αδάμου, Αναστασόπουλος, Παπαδημητρίου.

Κατηγορία: Super League