Οι 59 «λοχαγοί» και τα προπονητικά... ένσημα των Ευρωπαίων της Super League!

Συντάκτης: Onsports Team Δημοσίευση: Δευτέρα, 28 Μαίου 2012 20.20

Πέντε μεγάλα ερωτηματικά καλύπτουν την «ηλεκτρική καρέκλα» στους πάγκους των Ευρωπαίων (Ολυμπιακός, ΠΑΟ, ΑΕΚ, Ατρόμητος, ΠΑΟΚ) της Super League εν όψει της νέας σεζόν. Το Onsports γυρίζει πίσω το ρολόι του χρόνου και «ξεσκονίζει» τα… ένσημα των 59 «λοχαγών» της τελευταίας δεκαετίας στους πάγκους των πέντε ομάδων. 

Προτού προχωρήσουμε στο… παρασύνθημα, να διευκρινίσουμε πως ο Παναθηναϊκός και η ΑΕΚ λογίζονται ως Ευρωπαίοι, βάσει της τελικής βαθμολογικής κατάταξης.

Για να μην κλείσουν ωστόσο τα σύνορα για τους «πράσινους» και τους «κιτρινόμαυρους» και αντί για την Ευρώπη πάνε μία βόλτα μέχρι το… Νευροκόπι, θα πρέπει να περάσουν και να μην μείνουν μετεξεταστέοι στην «ιερά εξέταση» των φακέλων αδειοδότησης από τα αρμόδια ποδοσφαιρικά όργανα.

Οι κατά τεκμήριο πέντε καλύτερες ομάδες του φετινού πρωταθλήματος, έδωσαν μεροκάματο σε 63 προπονητές από την σεζόν 2001-02 μέχρι σήμερα.

Να σημειώσουμε πως στον Ατρόμητο η καταγραφή ξεκινάει από την περίοδο 2005-06, έπειτα δηλαδή από την επιστροφή της ομάδας του Περιστερίου στην «μεγάλη κατηγορία».

OΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ρέκορντμαν ο Βαλβέρδε των 647 ημερών

Προτού παραδώσουν τα «κλειδιά» των αποδυτηρίων στον Ερνέστο Βαλβέρδε, οι «ερυθρόλευκοι» άλλαζαν σαν τα… πουκάμισα τους προπονητές. Να μιλήσουμε με νούμερα; 14 διαφορετικοί τεχνικοί έκατσαν στον πάγκο της πειραϊκής ομάδας, εκ των οποίων τρεις (Κόλλιας, Σεγκούρα, Μπάντοβιτς) ως υπηρεσιακοί, άλλος για περισσότερα και άλλος για λιγότερα… φεγγάρια. Ο Τάκης Λεμονής έχει να επιδείξει δύο θητείες στο λιμάνι, ενώ το ρεκόρ «μακροζωίας» φέρει την υπογραφή του Ερνέστο Βαλβέρδε. με 647 ημέρες στο δεύτερο πέρασμά του από τον Ολυμπιακό. Αναλυτικά:

ΤΑΚΗΣ ΛΕΜΟΝΗΣ

Από – έως : 25/11/00-9/10/02

Διάρκεια: 1 χρόνο & 319 ημέρες

 ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΟΛΛΙΑΣ

Από – έως : 10/10/02-6/11/02

Διάρκεια: 26 ημέρες

ΣΡΕΤΣΚΟ ΚΑΤΑΝΕΤΣ

Από – έως : 7/11/02-7/2/03

Διάρκεια: 90 ημέρες

ΟΛΕΓΚ ΠΡΟΤΑΣΟΦ

Από – έως : 8/2/03-16/3/04

Διάρκεια: 38 ημέρες

ΣΙΝΙΣΑ ΓΚΟΓΚΙΤΣ

Από – έως: 17/3/04-19/3/04

Διάρκεια: 2 ημέρες

ΝΙΚΟΣ ΑΛΕΦΑΝΤΟΣ

Από – έως: 19/3/04-31/5/04

Διάρκεια: 83 ημέρες

ΝΤΟΥΣΑΝ ΜΠΑΓΕΒΙΤΣ

Από – έως : 1/6/04-1/6/05

Διάρκεια: 1 χρόνο

ΤΡΟΝΤ ΣΟΛΙΝΤ

Από – έως : 17/6/05-29/12/06

Διάρκεια: 1 χρόνο & 157 ημέρες

ΤΑΚΗΣ ΛΕΜΟΝΗΣ

Από – έως : 29/12/06-11/3/08

Διάρκεια: 1 χρόνο & 57 ημέρες

ΧΟΣΕ ΣΕΓΚΟΥΡΑ

Από – έως : 12/3/08-31/5/08

Διάρκεια: 79 ημέρες

ΕΡΝΕΣΤΟ ΒΑΛΒΕΡΔΕ

Από – έως : 1/6/08-26/5/09

Διάρκεια: 360 ημέρες

ΤΙΜΟΥΡ ΚΕΤΣΠΑΓΙΑ

Από – έως: 27/5/09-15/9/09

Διάρκεια: 108 ημέρες

Τίτλοι: -

ΑΡΤΟΥΡ ΚΟΪΜΠΡΑ ΖΙΚΟ

Από – έως: 17/9/09-19/1/10

Διάρκεια:122 ημέρες

Τίτλοι: -

ΜΠΟΖΙΝΤΑΡ ΜΠΑΝΤΟΒΙΤΣ

Από – έως: 19/1/10- 19/5/10

Διάρκεια: 121 ημέρες

ΕΒΑΛΝΤ ΛΙΝΕΝ

Από – έως: 14/6/10 – 6/8/10

Διάρκεια: 53 ημέρες

ΕΡΝΕΣΤΟ ΒΑΛΒΕΡΔΕ

Από – έως: 13/8/10 – 20/5/12

Διάρκεια: 647 ημέρες

 

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Η πράσινη... «συμμορία» των 17!

Ο Χενκ Τεν Κάτε και ο Ζεσουάλδο Φερέϊρα είναι οι δύο τεχνικοί με τα περισσότερα credits από τους συνολικά 17 προπονητές που έκατσαν στον πάγκο του Παναθηναϊκού την τελευταία δεκαετία, αρχής γενομένης από τον Αγγελο Αναστασιάδη. Σημαντικό χρόνο παραμονής στην πράσινη... ηλεκτρική καρέκλα, κατέγραψαν και οι Αλμπέρτο Μαλεζάνι, Νίκος Νιόπλιας, ενώ στην «μάχη» των υπηρεσιακών ο Τότης Φυλακούρης(των 12 ημερών ως χεντ – κόουτς) άφησε την σκόνη του να... πνίξει τον Γιάτσεκ Γκμοχτων 6 ημερών).

ΑΓΓΕΛΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑΔΗΣ

Από – έως: 1/6/2000 - 4/2/2001

Διάρκεια: 248 ημέρες

ΣΤΡΑΤΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΑΚΗΣ

Από – έως: 5/2/2001 - 31/5/2001

Διάρκεια: 115 ημέρες

ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΥΡΑΣΤΑΣ

Από – έως: 1/6/2001 - 10/10/ 2001

Διάρκεια: 131 ημέρες

ΣΕΡΧΙΟ ΜΑΡΚΑΡΙΑΝ

Από – έως: 11/10/2001 – 31/5/2002

Διάρκεια: 232 ημέρες

ΦΕΡΝΑΝΤΟ ΣΑΝΤΟΣ

Από – έως: 1/6/2002 - 23/9/2002

Διάρκεια: 115 ημέρες

ΣΕΡΧΙΟ ΜΑΡΚΑΡΙΑΝ

Από – έως: 24/9/2002 έως 31/5/2003

Διάρκεια: 249 ημέρες

ΙΤΖΑΚ ΣΟΥΜ

Από – έως: 1/6/2003 έως 4/10/2004

Διάρκεια: 491 ημέρες

ΖΝΤΕΝΕΚ ΣΚΑΖΝΙ

Από – έως: 5/10/2004 – 31/1/2005

Διάρκεια: 119 ημέρες

ΤΟΤΗΣ ΦΥΛΑΚΟΥΡΗΣ

Από – έως: 1/2/2005- 13/2/2005

Διάρκεια: 12 ημέρες

ΑΛΜΠΕΡΤΟ ΜΑΛΕΖΑΝΙ

Από – έως: 14/2/2005 έως 31/5/2006

Διάρκεια: 472 ημέρες

ΧΑΝΣ ΜΠΑΚΕ

Από – έως: 1/6/2006 – 10/9/2006

Διάρκεια: 101 ημέρες

ΓΙΑΣΜΙΝΚΟ ΒΕΛΙΤΣ

Από – έως: 11/9/2006 – 2/10/2006

Διάρκεια: 21 ημέρες

ΒΙΚΤΟΡ ΜΟΥΝΙΟΘ

Από – έως: 3/10/2006 – 31/5/2007

Διάρκεια: 240 ημέρες

ΖΟΣΕ ΠΕΣΕΪΡΟ

Από – έως: 1/6/2007 - 31/5/2008

Διάρκεια: 1 χρόνος

ΧΕΝΚ ΤΕΝ ΚΑΤΕ

Από – έως: 1/6/2008 - 7/12/2009

Διάρκεια: 554 ημέρες

ΝΙΚΟΣ ΝΙΟΠΛΙΑΣ

Από – έως: 8/12/2009 – 15/11/2010

Διάρκεια: 341 ημέρες

ΓΙΑΤΣΕΚ ΓΚΜΟΧ

Από – έως: 15/11/2010 – 21/11/2010

Διάρκεια: 6 ημέρες

ΖΕΣΟΥΑΛΔΟ ΦΕΡΕΪΡΑ

Από – έως: 21/11/2010- σήμερα

Διάρκεια: -


ΑΕΚ

«Φουσκωμένα... ένσημα»

Σάντος και Μπάγεβιτς

Οι Φερνάντο Σάντος, Ντούσαν Μπάγεβιτς και σε μικρότερο βαθμό ο Λορένθο Σέρα Φερέρ με τον Νίκο Κωστένογλου, είναι οι τέσσερις προπονητές εκ των συνολικά εννέα, που κόλλησαν τα περισσότερα... ένσημα στον πάγκο της ΑΕΚ την τελευταία 10ετία. Οι δύο πρώτοι μάλιστα έραψαν δύο φορές καινούργιο κοστούμι με την καρφίτσα της Ενωσης στο πέτο. Υπηρεσιακοί προπονητές με σύντομη ημερομηνία λήξης ο Τάκης Περσίας (6 ημέρες) μεσούσης της περιόδου 2003-04 και ο Χριστόφορος Κόλα(10 ημέρες) στο ξεκίνημα της σεζόν 2010-11.

ΦΕΡΝΑΝΤΟ ΣΑΝΤΟΣ

Από – έως: 15/6/2001- 8/5/2002

Διάρκεια: 327 ημέρες

ΝΤΟΥΣΑΝ ΜΠΑΓΕΒΙΤΣ

Από - έως: 19/5/2002 – 26/1/2004

Διάρκεια: 618 ημέρες

ΤΑΚΗΣ ΠΕΡΣΙΑΣ

Από – έως: 26/1/2004 έως 2/2/2004

Διάρκεια: 7 ημέρες

ΙΛΙΕ ΝΤΟΥΜΙΤΡΕΣΚΟΥ

Από – έως: 3/2/2004 έως 22/5/2004

Διάρκεια: 110 ημέρες

ΦΕΡΝΑΝΤΟ ΣΑΝΤΟΣ

Από – έως: 16/7/2004 έως 14/05/2006

Διάρκεια: 668 ημέρες

ΛΟΡΕΝΘΟ ΣΕΡΑ ΦΕΡΕΡ

Από – έως: 8/6/2006 έως 12/2/2008

Διάρκεια: 614 ημέρες

ΝΙΚΟΣ ΚΩΣΤΕΝΟΓΛΟΥ

Από – έως: 12/2/08- 14/05/08

Διάρκεια: 87 ημέρες

ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΩΝΗΣ

Από – έως: 15/05/08 – 16/11/08

Διάρκεια: 184 ημέρες

ΝΤΟΥΣΑΝ ΜΠΑΓΕΒΙΤΣ

Από – έως: 20/11/2008 έως 25/9/2010

Διάρκεια: 675 ημέρες

ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ ΚΟΛΑ

Από – έως: 27/9/2010 έως 6/10/2010

Διάρκεια: 10 ημέρες

ΜΑΝΟΛΟ ΧΙΜΕΝΕΘ

Από - έως: 7/10/2010 έως 5/10/2011

Διάρκεια: 363 ημέρες

ΝΙΚΟΣ ΚΩΣΤΕΝΟΓΛΟΥ

Από – έως: 5/10-2011 έως σήμερα


ΠΑΟΚ

Ο Σάντος και ο… εποχικός Μπερέτα

«13άρι»… πιάνει ο ΠΑΟΚ στον πάγκο του! Οσοι δηλαδή είναι οι προπονητές που φόρεσαν την ασπρόμαυρη φόρμα από τον Γενάρη του 2000 και την πρόσληψη του Ντούσαν Μπάγεβιτς, μέχρι και το φρέσκο διαζύγιο με τον Λάσλο Μπόλονι. Τα δύο χρόνια και 8 μήνες του Φερνάντο Σάντος στην Τούμπα, αποτελεί την μεγαλύτερη μακροχρόνια συνεργασία του «Δικεφάλου του Βορρά» με «εκλεκτό» του πάγκου. Αρνητικό ρεκόρ συνιστούν τα μόλις 39…φεγγάρια του Μάριο Μπερέτα το καλοκαίρι του 2010 στην ομάδα της Θεσσαλονίκης χωρίς να προλάβει να καθίσει στον πάγκο της ούτε σε ένα επίσημο παιχνίδι!

ΝΤΟΥΣΑΝ ΜΠΑΓΕΒΙΤΣ

Από- έως: 1/1/2000- 31/5/2002

Διάρκεια: 2,5 χρόνια

ΑΓΓΕΛΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑΔΗΣ

Από- έως: 1/6/2002- 26/9/2004

Διάρκεια: 2 χρόνια και 116 ημέρες

ΡΟΛΦ ΦΡΙΓΚΕΡ

Από- έως: 27/9/2004- 13/2/2005

Διάρκεια: 139 ημέρες

ΝΙΚΟΣ ΚΑΡΑΓΕΩΡΓΙΟΥ

Από- έως: 14/2/2005- 10/9/2005

Διάρκεια: 208 ημέρες

ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΩΣΤΙΚΟΣ

Από- έως: 11/9/2005- 18/2/2006

Διάρκεια: 160 ημέρες

ΙΛΙΕ ΝΤΟΥΜΙΤΡΕΣΚΟΥ

Από- έως: 19/2/2006- 1/10/2006

Διάρκεια: 224 ημέρες

ΜΟΜΤΣΙΛΟ ΒΟΥΚΟΤΙΤΣ

Από- έως: 2/10/2006- 21/1/2007

Διάρκεια: 111 ημέρες

ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΡΑΣΧΟΣ

Από- Έως: 22/1/2007- 1/9/2007

Διάρκεια: 222 ημέρες

ΦΕΡΝΑΝΤΟ ΣΑΝΤΟΣ

Από- Έως: 2/9/2007- 18/5/2010

Διάρκεια: 2 χρόνια και 8 μήνες

ΜΑΡΙΟ ΜΠΕΡΕΤΑ

Από – έως: 14/6/2010- 23/7/2010

Διάρκεια: 39 ημέρες

ΠΑΥΛΟΣ ΔΕΡΜΙΤΖΑΚΗΣ

Από – έως: 23/7/2010 – 17/10/10

Διάρκεια: 86 ημέρες

ΜΑΚΗΣ ΧΑΒΟΣ

Από – έως: 18/10/2010 – 26/5/2011

Διάρκεια: 220 ημέρες

ΛΑΣΛΟ ΜΠΟΛΟΝΙ

Από – έως: 8/6/2011 – 25/05/20012

Διάρκεια: 351 ημέρες


ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ

Το «φάντασμα» του Δώνη

Το «ξεσκόνισμα» του αρχείου στην Περιστεριώτικη ομάδα, όπως προαναφέραμε ξεκινάει από την σεζόν 2005-06 και έπειτα από την επάνοδο της στην «μεγάλη κατηγορία». Το «φάντασμα» του Γιώργου Δώνη και τα σχεδόν τρία χρόνια θητείας του Ελληνα τεχνικού στην δυτική όχθη, θα «στοιχειώνει» την νέα φουρνιά προπονητών που θα «παρελάσουν» τα επόμενα χρόνια από το Περιστέρι.

Εκτός από το «τρένο» και ο Παράσχος έχει να επιδείξει αξιοζήλευτα νούμερα στους «κυανόλευκους». Ο μεγαλομέτοχος της ΠΑΕ Γιώργος Σπανός προσέλαβε τον Καστοριανό τεχνικό το καλοκαίρι του 2002 στον πάγκο της Χαλκηδόνας και συνέχισε την μεταξύ τους συνεργασία μετά την συγχώνευση Χαλκηδόνας – Ατρομήτου και την συμμετοχή των πριγκίπων της δυτικής όχθης στην Σούπερ Λίγκα.

ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΡΑΣΧΟΣ

Από – έως: 1/6/2005 - 9/1/2007

Διάρκεια: 587 ημέρες

ΝΤΡΑΓΚΑΝ ΚΟΚΟΤΟΒΙΤΣ

Από – έως: 11/1/2007 – 14/05/2007

Διάρκεια: 133 ημέρες

ΓΚΙΓΙΕΡΜΟ ΟΓΙΟΣ

Από – έως: 8/5/2007 – 26/3/2008

Διάρκεια: 323 ημέρες

ΠΑΟΥΛΟ ΚΑΜΠΟΣ

Από – έως: 27/3/2008- 20/04/2008

Διάρκεια: 24 ημέρες

ΒΑΣΙΛΗΣ ΒΟΥΖΑΣ

Από – έως:   6/06-2008 - 21/12-2008

Διάρκεια: 198 ημέρες

ΝΤΡΑΓΚΑΝ ΚΟΚΟΤΟΒΙΤΣ

Από – έως: 24/12/2008 – 18/05/2009

Διάρκεια: 141 ημέρες

ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΩΝΗΣ

Από – έως: 1/7/2009 – 23/05/12

Διάρκεια: 2 χρόνια και 10 μήνες


Για να έχετε πλήρη πρόσβαση στις κυριότερες ειδήσεις της ημέρας και μέσα από τη σελίδα σας στο Facebook, κάντε στη σελίδα του Onsports.gr.
Share 0

Το παρόν διαδικτυακό μέσο ουδεμία ευθύνη εκ του νόμου φέρει περί των επωνύμων ή ανωνύμων σχολίων που φιλοξενεί. Σε περίπτωση που θεωρείτε πως θίγεστε από κάποιο εξ αυτών, επικοινωνήστε μέσω της φόρμας επικοινωνίας έτσι ώστε να αφαιρεθεί.

Το σχόλιο σου

Copyright © 2010 - 2014 OnSports | Όροι Χρήσης | Επικοινωνία
Monetized by DPG DIGITAL MEDIA
Βάλε το e-mail σου και κάνε click για να λαμβάνεις αποκλειστική ενημέρωση για τα πιο σημαντικά νέα, δώρα και διαγωνισμούς των websites που διαχειρίζεται η DPG DIGITAL MEDIA.