ΠΑΟΚ με... μέλλον στα play offs (photos+videos)

Η νέα γενιά του ΠΑΟΚ έδειξε το δρόμο για τη νίκη σε βάρος (2-0) της Δόξας Δράμας και την είσοδο στα play offs.

Η νίκη απέναντι στη Δόξα Δράμας ήταν υποχρέωση για τον ΠΑΟΚ… Όχι μόνο γιατί την αγνοούσε από τις 21 Ιανουαρίου και δεν είχε πανηγυρίσει στα έξι τελευταία ματς στην Τούμπα… Το τρίποντο ήταν μονόδρομος για να οριστικοποιηθεί η συμμετοχή στα play offs και να τονώσουν οι «ασπρόμαυροι» το ηθικό τους ενόψει της συνέχειας…

Η έκπληξη αυτή τη φορά, λοιπόν, δεν έγινε στην Τούμπα. Και όχι μόνο ο «Δικέφαλος του Βορρά» έφτασε άνετα στο 2-0, αλλά κέρδισε πολλούς νέους και έδειξε ότι το μέλλον του ανήκει. Ας μην ξεχνάμε ότι η εμπιστοσύνη στα δικά του παιδιά είναι δεδομένη, από τη στιγμή που το ταμείο είναι μείον. Γκολ και δοκάρι στο ντεμπούτο του στη βασική ενδεκάδα ο Παναγιωτούδης, δοκάρι και σπουδαία εμφάνιση από τον Σταφυλίδη… Εκτός αυτού δίχτυα βρήκε και ο Νιμανί, με τον ΠΑΟΚ να εύχεται να ανακτήσει την εμπιστοσύνη στον εαυτό του ενόψει play offs.

Ασορτί με την εικόνα στις εξέδρες ήταν και το πρώτο ημίχρονο. Παρουσία ελάχιστων φιλάθλων (μετά βίας έφταναν τους 3.000) το κλίμα παρέπεμπε περισσότερο σε προπόνηση παρά σε επίσημο αγώνα Super League. Κάτι η βροχή και η χαμηλή θερμοκρασία, κάτι η ουραγός Δόξα Δράμας, και οι «ασπρόμαυροι» έπαιξαν μπροστά σε άδειες εξέδρες.

Ο Λάζλο Μπόλονι είχε ζητήσει ένα γρήγορο γκολ και το... χατίρι του το έκανε ένας 17χρονος, ο Κώστας Παναγιωτούδης. Ο νεαρός χαφ βρέθηκε για πρώτη φορά στο αρχικό σχήμα και μόλις στο 12' με υπέροχο δεξί σουτ έπειτα από στρώσιμο του Αθανασιάδη, έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Δαύκου και πνίγηκε στις αγκαλιές των συμπαικτών του.

Οι Θεσσαλονικείς είχαν την υπεροχή σε όλο το πρώτο ημίχρονο, ενώ δεν απειλήθηκαν παρά μόνο με μακρινά σουτ από τους «μαυραετούς». Ο ΠΑΟΚ, πάντως, προσπάθησε να παίξει μπάλα και να διπλασιάσει τα τέρματά του, έχασε ευκαιρίες και είχε σε καλή μέρα, τόσο τον Νιμανί, όσο και τον Σταφυλίδη στην αριστερή πλευρά. Παράλληλα, αγωνίστηκαν βασικοί μετά από καιρό και οι Έτο, Ίβιτς και έδειξαν έτοιμοι ενόψει play offs.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ μπήκε ορεξάτος και προσέφερε θέαμα με τρία δοκάρια και ένα ακόμα γκολ! Στο 54’ ο Σταφυλίδης με εντυπωσιακή ενέργεια έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο, αλλά πέντε λεπτά μετά ο Νιμανί με ωραίο σουτ πανηγύρισε το πρώτο του τέρμα με την ασπρόμαυρη φανέλα. Ακολούθησε σουτ στο δεξί δοκάρι από τον Παναγιωτούδη και στο αριστερό από εκτέλεση φάουλ του Γκρασία στο 75’…

Όσο για τη Δόξα Δράμας; Οι φιλοξενούμενοι δεν απείλησαν καθόλου, έδειξαν ότι σκέφτονται ήδη την επόμενη σεζόν στη Football League, όμως έπαιξαν ελεύθερα και βοήθησαν για να γίνει ένα ωραίο ματς το οποίο δυστυχώς παρακολούθησε μικρός αριθμός φιλάθλων.

Δείτε τα γκολ του αγώνα

{akamai}rtmp://cp77187.edgefcs.net/ondemand/nova/2011-2012/GOAL_PAOK_DOKSA_DRAMAS_180412{/akamai}

Θυμηθείτε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του αγώνα ΠΑΟΚ – Δόξα Δράμας.

NBA: «Ισοπεδωτικοί» οι Λέικερς, ο Μπράνσον «εκτέλεσε» τους Ουόριορς | Αποτελέσματα και βαθμολογίες
Φανέλα που τιμά την μπύρα φόρεσε η Λέουβεν
ΣΕΓΑΣ: Με 28 μετάλλια και διακρίσεις οι πρώτες 70 μέρες του 2024 για τον ελληνικό στίβο
Βέροια: Ο Πρόδρομος Κουτσούκης ενεπλάκη σε τροχαίο δυστύχημα